09 Ноември 2024събота00:48 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

ЕВРОМАНЕВРИ НА НАТО:

ЗА МИР ИЛИ ЗА ВОЙНА?

/ брой: 19

visibility 3100

Максим МАНГЕ*

НАТО провежда безпрецедентни по мащаб учения с името "Непоколебим защитник", в които ще вземат участие 90 000 войници, пише френският вестник "Запад-Франция"


Целта на ученията е да изпратят на Русия предупредителен сигнал и да проверят способността на Алианса да реагира на "нападение от съпоставим по сила противник"


Кристофър Каволи, върховен главнокомандващ на съюзническите сили на НАТО в Европа, обяви на 18 януари, че НАТО ще започне безпрецедентни учения с участието на 90 хиляди войници. Маневрите ще приключат през май. Какви ще са тези учения? И кой ще участва в тях? Поясняваме чрез отговорите на петте най-естествени въпроса.

1. Каква е целта на маневрите?
Тези учения, наречени Steadfast defender ("Непоколебим защитник"), са предназначени да имитират реакцията на Северноатлантическия алианс на нападение от "съпоставим по сила противник". Очевидно е, че това е сценарий със симулация на атака от страна на Русия. "Целта на ученията е да се убедим, че Северноатлантическият алианс е способен реално да прехвърли подкрепления на източната си граница", потвърждава посочената по-горе "легенда на ученията" главният редактор на списание Defense national Жером Пелистранди. Затова ученията ще се проведат в прилежащите към Балтийско море територии, включително в Полша и страните от Прибалтика.
"Не става дума да се заплашва Русия - напомня Жером Пелистранди, който е завършил военната академия "Сен-Сир". - Това е едно възпиращо, а не нападателно послание." По време на ученията НАТО ще провери дали като военна организация е способна "да проектира сила" на нападнатата своя граница, а не на територията на противника.
"Това ще бъде преди всичко щабно учение. Става въпрос също как да прехвърлим личния състав и техниката, както би трябвало да се направи в случай на операции на изток" - продължава Пелистранди. - Всичко ще се проверява: логистика, координация на всички средства, включително финансови."

2. Кой ще участва?
Общо, както беше казано, 90 хиляди войници. Те ще бъдат подпомагани от 50 военни кораба, 80 самолета, 1100 танка и бронирани машини. 31 държави членки на НАТО ще участват със свои контингенти. Швеция, която ще се присъедини към НАТО през следващите месеци, също ще вземе участие.
Ако говорим за най-активните участници в ученията, то прави впечатление големият брой британци. Лондон ще изпрати до 20 хиляди души на тези маневри. "Британците се чувстват много засегнати от това, което се случва в Украйна", напомня Пелистранди. Френският контингент ще е също значителен, но доста по-малък.

3. Какво е различното при тези учения в сравнение с други натовски маневри?
"Североатлантическият алианс провежда учения целогодишно за различните съставни части на нашите армии. Уникалността на "Непоколебим защитник" е в това, че ще бъдат обхванати всички страни на военните действия - обяснява Пелистранди. - Всяка армия ще действа независимо,  но по едно и също време и на един терен. Заедно ще работят и авиатори, и морски пехотинци, и пехотни батальони, и останалите родове войски. Редовното провеждане на такива маневри ще доведе до това, че най-накрая ще задействаме целия потенциал на НАТО."

4. Наистина ли тези учения са безпрецедентни по мащаб?
Отговорът е: Да! За сравнение, в предишното издание на "Непоколебим защитник", организирано през 2021 г., участваха 9000 войници от 20 страни. Последният път, когато бяха проведени такива мащабни маневри, беше през 1988 г., в края на Студената война.

5. Какъв е сигналът, който искаме да изпратим?
"Разбира се, изключително важен аспект на тези учения, освен чисто военният, ще бъде тяхното послание. Те са ясна демонстрация на сила. Трябва да си върнем някои бойни рефлекси, които атрофираха през годините след Студената война. Например прехвърлянето на френските сили в Румъния (през февруари 2022 г., в отговор на руското настъпление в Украйна) беше много по-сложно, отколкото си представяхме", напомня главният редактор на Defense national.
Затруднения правят още по-важна тази главна репетиция на бойната готовност на НАТО. С надеждата, че никога няма да се приложи в реална ситуация.

* Историк и журналист. Кореспондент на вестник "Запад-Франция", автор на популярния роман "Часът H" (2020)

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ