02 Януари 2025четвъртък18:11 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Президентските избори в САЩ:

ЗАЛОЖЕНО Е БЪДЕЩЕТО НА СВЕТА

Европейските държави трябва да се подготвят за променен световен ред, в който ще разчитат много повече на себе си и на други потенциални съюзници (Великобритания, Япония, Южна Корея), отколкото на традиционните си трансатлантически партньори, независимо кой ще спечели на 5 ноември 2024 г.

/ брой: 211

visibility 5331

Уая КУИВИГЕР*

   Много  експерти  твърдят, че изборите през 2024 г. ще бъдат най-важните избори в САЩ от 1860 г. насам. Повечето европейци също биха се съгласили. Заложено е не само бъдещето на демокрацията в Америка, но може би и бъдещето на международния ред след Втората световна война.
   Трансатлантическите отношения са сърцето на този ред. Те бяха значително отслабени по време на президентството на Тръмп, донякъде подсилени при Байдън и сега са опасно близо до повторното им изпитание, ако Тръмп се върне в Белия дом.
    Изборите са затънали в несигурност. Остават часове до изборния ден, Харис и Тръмп са един срещу друг в ключови щати. Ескалиращият конфликт в Близкия изток само ще добави допълнителна несигурност.
     Надпреварата през 2024 г. е една от най-драматичните и непредсказуеми през последните десетилетия, белязана от два опита за убийство на Тръмп, скорошната му присъда за престъпление и внезапното оттегляне на Байдън в полза на неговия вицепрезидент. Като се има предвид опитът на Тръмп, не можем да отхвърлим реалния и плашещ риск резултатите от изборите да бъдат оспорени, ако разликите са минимални, като нито една от страните не отстъпва на другата.
   Победата на Тръмп ще има отрицателно въздействие върху ЕС в краткосрочен план, отколкото президентството на Харис. Вторият мандат на Тръмп ще подкопае демокрацията в САЩ и ще доведе до необратимо отслабване на трансатлантическите отношения. Откритата подкрепа на Тръмп за автократичните правителства в Европа, като партията Фидес на Виктор Орбан в Унгария, също ще насърчи и легитимира крайнодесните партии на континента.
През следващите 4 години връзките, които свързват САЩ и ЕС от 1945 г. насам, може да се разхлабят и разрушат непоправимо. В Европа промяната ще се усети най-силно в три основни области: отбраната, търговията и политиката за климата.

НАТО и войната в Украйна: основната ябълка на раздора

    Една от най-големите разлики между двамата кандидати е позицията на Тръмп за НАТО и липсата на подкрепа за Украйна. Тръмп е известен с твърдението, че може да сложи край на войната в Украйна за 24 часа, въпреки че няма голяма увереност, че мирен план с негово посредничество би гарантирал териториалната цялост и суверенитета на Украйна.
    Когато беше президент, Тръмп дори заплаши да напусне НАТО. Ако той предприеме тази стъпка, това ще застраши европейската сигурност като цяло.
    Харис, напротив, показа непоколебима подкрепа за НАТО и Украйна. Ако бъде избрана, тя ще продължи да укрепва архитектурата на сигурността, която поддържа европейската стабилност след Втората световна война. Въпреки това, дори ако Харис спечели, ЕС ще трябва да изгради собствени способности за отбрана и да намали силната си зависимост от САЩ.

Търговските отношения

    Търговията между САЩ и ЕС се оценява на повече от 1,3 трилиона долара годишно. Годишната търговия между САЩ и Китай, за сравнение, се оценява на 758 милиарда долара. САЩ имат големи дефицити и с двете.
    В светлината на това Тръмп обеща мита от 10% върху целия европейски внос и нови мита от 60% или повече върху всички стоки от Китай. Защото той смята и ЕС за конкурент.
    Няма причина да мислим, че подходът на Харис ще е по-мек. Байдън е също толкова твърд към ЕС и Харис най-вероятно ще продължи тази политика. Изглежда, че нейната кампания също възприе антикитайска позиция.
    ЕС ще е в затруднено положение. Той ще получи високи мита върху износа си за САЩ, както и натиск от новата американска администрация да бъде твърд към Китай. Независимо от изборните резултати, съществува реален риск от засилване на конкуренцията между ЕС и САЩ. Вероятно всяка страна ще отговори с протекционистки политики на митата, наложени от другата.

Политиката за климата

    Ако бъде преизбран, Тръмп обеща отново да се оттегли от Парижкото споразумение от 2015 г. Той също обеща да увеличи производството на нефт и газ („Сондирай, бейби, сондирай!“).
    По време на кампанията си Харис зловещо мълчеше по въпросите на климата, което е лош сигнал към европейските усилия за справяне с климатичното предизвикателство.

Промяната вече е на хоризонта

    Едно е ясно: независимо дали следващият президент на САЩ ще е Тръмп или Харис, европейците трябва да разберат, че трансатлантическите отношения са се променили безвъзвратно и че интересите и ценностите на ЕС вече не са напълно идентични с тези на Америка.
   Харис може би ще донесе повече предвидимост от президентството на Тръмп, но колко дълго?
    Европейските държави трябва да се подготвят за променен световен ред, в който ще разчитат много повече на себе си и на други потенциални съюзници (Великобритания, Япония, Южна Корея), отколкото на традиционните си трансатлантически партньори, независимо кой ще спечели на 5 ноември 2024 година.

*Професор по глобално управление и развитие в Международния европейски университет. Уая Куивигер декларира, че не работи, не консултира, не притежава акции и не получава финансиране от която и да е компания или организация, която би се възползвала от тази статия

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 49217

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 45682

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 49684

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 49577

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 49319

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 47004

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 44337

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 45135

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 67829

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 56001

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 49750

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 47130

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ