13 Юни 2024четвъртък23:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вяра, но и национална памет

/ брой: 82

автор:Велиана Христова

visibility 29

С поправка в закона за вероизповеданията ще дадат храм-паметника "Св. Александър Невски" в собственост на Светия синод. Безспорно е, че това сигурно ще уталожи малко духовете, понеже именно "неустановената собственост" на Патриаршеския храм бе един от най-активно използваните аргументи, когато депутати замислиха да дават на вероизповеданията имотите, свързани с богослужения. И се започнаха скандалите, особено с мюфтийството, което поиска да е наследник на имоти от несъществуващата Османска империя.
Но да сме наясно - никаква неясна собственост на храма няма. Той е строен от 1904 до 1912 г. с пари, събрани от народа, замислен от Великото народно събрание в Търново не толкова като конфесионален символ, колкото като паметник на признателността към русите. Патриаршески храм е от 1953 г., а от близо 60 години е и културен паметник с национално значение, една от емблемите на архитектурна София. Като такъв е изключителна собственост на българската държава, както казват от 100 години насам законите, свързани с културното наследство. Фактически подаряването от страна на държавата на национален паметник на частна организация като църквата е прецедент. И когато сега се използва аргумент, че синодът като собственик на храма най-сетне щял да започне да го реставрира и укрепва, това следва да означава само едно - че досега държавата не си е вършила работата за поддържането и опазването на една изключителна национална ценност - най-големия православен храм на Балканския полуостров. Което обаче не е точно така. Пък и парите за реставрациите пак ще ги дава държавата. Затова нека е ясно без увъртане, че държавата просто прави един щедър жест към БПЦ. 
 Доколкото "Св. Александър Невски" е патриаршеска катедрала, той наистина има особено значение за вярващата православна общност у нас. Остава да се надяваме, че ставайки притежание на църквата, храмът ще остане свободно достъпен и за неизкушените от религията българи и гости. И че няма да повлече крак за следващи "дарения" на национални паметници с поредни поправки в 14-годишния Закон за вероизповеданията.

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 313

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 308

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 249

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 307

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 321

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 304

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 267

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 309

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 299

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 248

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 290

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ