17 Юли 2025четвъртък17:01 ч.

Все повече хора едва свързват двата края, стоят на студено

70 на сто от българите изпитват затруднения да покриват всекидневните си разходи

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 1588

За година с 0,6 процентни пункта се е увеличил делът на българите, които едва успяват да посрещнах всекидневните си разходи и те вече са 14,2%. Това става ясно от последните данни на НСИ от допълнителната анкета към Наблюдението на домакинските бюджети през първото тримесечие на 2023 г. Над три четвърти от българите изпитват затруднения да покриват всекидневните си разходи. Близо 36% от анкетираните са отговорили, че се справят с всекидневните си разходи с известни затруднения, а 26,8% - трудно. 

Около една трета от анкетираните 5682 души над 16 години от 3053 домакинства са принудени да ограничават потреблението си на енергия - електричество, природен газ за отопление, топла вода, готвене, охлаждане, осветление и електрически уреди. Почти 29% от живеещите в градовете и 37,8% в селата са отговорили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия.

Най-ниска е удовлетвореността на лицата на възраст 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на хората от финансовото положение през изследваните тримесечия е около 6, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи - около 3.

Доходите на около половин милион работещи бедни биха нараснали, ако народните представители бяха приели предложението на БСП за увеличаване на минималната заплата от 1 юли т.г, а не от 1 януари догодина.   

ДУМА припомня, че в структурата на общия доход с най-висок относителен дял има заплатата (53,6%), следван от доходите от пенсии (35,8%), като най-голям ръст в сравнение с първото тримесечие на 2022 г. имат пенсиите - от 619 на 856 лв., което е 38,3%. През първото тримесечие на т.г. разходите на домакинствата се увеличават сред с 18% в сравнение със същия период на 2022 г. Най-много са нараснали харчовете на българите за храна - с над 25%. 

Статистиката установява, че намалява потреблението на повечето основни хранителни продукти средно на човек от домакинство през първото тримесечие на 2023 г. в сравнение със същия период на миналата година.

Средствата по ПВУ за саниране са спасени

автор:Дума

visibility 429

/ брой: 130

Словакия пак блокира санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 377

/ брой: 130

Джорджеску остава под съдебен контрол

автор:Дума

visibility 410

/ брой: 130

Париж отменя два официални празника

автор:Дума

visibility 428

/ брой: 130

Пекин стопля отношенията с Брюксел

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 130

Възможности

автор:Александър Симов

visibility 361

/ брой: 130

Ах, леглото

автор:Аида Паникян

visibility 348

/ брой: 130

Пълен батак при хранилището за ядрени отпадъци

visibility 418

/ брой: 130

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ