17 Септември 2025сряда09:50 ч.

Все повече хора едва свързват двата края, стоят на студено

70 на сто от българите изпитват затруднения да покриват всекидневните си разходи

/ брой: 107

автор:Дума

visibility 1674

За година с 0,6 процентни пункта се е увеличил делът на българите, които едва успяват да посрещнах всекидневните си разходи и те вече са 14,2%. Това става ясно от последните данни на НСИ от допълнителната анкета към Наблюдението на домакинските бюджети през първото тримесечие на 2023 г. Над три четвърти от българите изпитват затруднения да покриват всекидневните си разходи. Близо 36% от анкетираните са отговорили, че се справят с всекидневните си разходи с известни затруднения, а 26,8% - трудно. 

Около една трета от анкетираните 5682 души над 16 години от 3053 домакинства са принудени да ограничават потреблението си на енергия - електричество, природен газ за отопление, топла вода, готвене, охлаждане, осветление и електрически уреди. Почти 29% от живеещите в градовете и 37,8% в селата са отговорили, че не могат да си позволят достатъчно потребление на енергия.

Най-ниска е удовлетвореността на лицата на възраст 16 и повече години от финансовото положение на домакинствата им. За 20-те процента домакинства с най-високи нетни доходи средната удовлетвореност на хората от финансовото положение през изследваните тримесечия е около 6, а за 20-те процента домакинства с най-ниски нетни доходи - около 3.

Доходите на около половин милион работещи бедни биха нараснали, ако народните представители бяха приели предложението на БСП за увеличаване на минималната заплата от 1 юли т.г, а не от 1 януари догодина.   

ДУМА припомня, че в структурата на общия доход с най-висок относителен дял има заплатата (53,6%), следван от доходите от пенсии (35,8%), като най-голям ръст в сравнение с първото тримесечие на 2022 г. имат пенсиите - от 619 на 856 лв., което е 38,3%. През първото тримесечие на т.г. разходите на домакинствата се увеличават сред с 18% в сравнение със същия период на 2022 г. Най-много са нараснали харчовете на българите за храна - с над 25%. 

Статистиката установява, че намалява потреблението на повечето основни хранителни продукти средно на човек от домакинство през първото тримесечие на 2023 г. в сравнение със същия период на миналата година.

Българинът прави неразумни инвестиции преди еврото

автор:Дума

visibility 672

/ брой: 172

БДЖ с намаления за ученици и студенти

автор:Дума

visibility 600

/ брой: 172

Годишната инфлация се задържа на 5,3 на сто

автор:Дума

visibility 549

/ брой: 172

Банкнотите в обращение у нас намаляват с 9%

автор:Дума

visibility 553

/ брой: 172

Отново бум на нелегални мигранти

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 172

Работещи и пенсионери в Гърция с повече пари

автор:Дума

visibility 632

/ брой: 172

Тръмп шокиран от "меките" санкции

автор:Дума

visibility 588

/ брой: 172

Накратко

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 172

Военни комикси

автор:Александър Симов

visibility 606

/ брой: 172

Парите на инвалидите

visibility 619

/ брой: 172

Къде е реалното производство?

автор:Гарабед Минасян

visibility 642

/ брой: 172

Ще събарят ли старите панелки за нови жилища?

visibility 645

/ брой: 172

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ