29 Април 2026сряда12:09 ч.

Снимки "Monte Productions"

Три представления на Банско опера фест

Мюзикълът "Аладин", операта "Риголето" и галавечер с италианския тенор Уго Таркуини са в програмата

/ брой: 157

автор:Дума

visibility 4916

16-ото издание на Банско опера фест - най-мащабното досега, ще се състои от 28 до 30 август на централния площад "Никола Вапцаров" в града. Фестивалът се провежда под егидата на Община Банско, в партньорство с Kempinski Hotel Grand Arena

Bansko, а организатор е "Monte Productions".
Сценичната адаптация на класическата история за джина, лампата и сбъднатите желания - "Аладин", оживява на 28 август чрез музиката на Алън Менкен и текстовете на Хауърд Ашман, Тим Райс и Чад Бегуелин. Режисурата е поверена на Петко Бонев, а музикалното ръководство - на Страцимир Павлов. Участват Александър Иванов, Кристиана Атанасова, Калоян Николов и др. Сценография: Ася Стоименова, видео и 3D проекция: Лора Руневска, хореография: Анна Пампулова.
Втората фестивална вечер е посветена на „Риголето“ - една от най-драматичните и музикално богати творби на Верди. Операта, вдъхновена от пиесата "Кралят се забавлява" на Виктор Юго, рисува мрачен свят на дворцови интриги, човешка слабост и трагична съдба. Сложните взаимоотношения между придворния шут Риголето, неговата дъщеря Джилда и лекомисления Херцог на Мантуа изграждат напрежение, което кулминира в едно от най-въздействащите оперни финали.

Режисьорка е Сребрина Соколова, диригент - Светослав Борисов. В ролите: Пламен Димитров (Риголето), венецуелският тенор Рейналдо Дроз (Херцогът на Мантуа), Илина Михайлова (Джилда), Евгений Станимиров (Спарафучиле), солисти, хор, балет и оркестър на Държавната варненска опера.
Третата вечер на фестивала ще бъде отбелязана с бляскава оперна гала с участието на италианския тенор Уго Таркуини - солист с международно признание и роли в престижни европейски продукции. На сцената ще се изяви и венецуелският тенор Рейналдо Дроз - глас с топъл, южен тембър и запомняща се интерпретация.
Ще чуем и водещи български оперни солисти: сопраното Илина Михайлова, мецосопраното Михаела Берова, тенора Артьом Арутюнов, баритона Пламен Димитров и баса Гео Чобанов. Диригент е Светослав Борисов. Ще звучат обичани арии и ансамбли в оперната литература.

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 58

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 59

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 53

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 62

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 55

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 62

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 55

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ