Ще гласуват ли косовските сърби?
И Белград, и Прищина се надяват, че изборите на 3 ноември ще преминат гладко
/ брой: 197
На 3 ноември т.г. в Косово за пореден път ще се проведат избори за местни органи на властта. Дали сърбите ще вземат участие в тях? Отговорът засега не е еднозначен.
Лидерите на сръбското малцинство от четирите общини в Северно Косово категорично отказаха да вземат участие в изборите. Учудващо е, че това решение беше взето единодушно от тях, въпреки че кметът на Косовска Митровица (или поне на северния й дял) Кръстимир Пантич е избран като кандидат на управляващата понастоящем в Белград Сръбска прогресивна партия (СНС). Пантич също даде рамо на останалите трима кметове - на Лепосавич - Драгиша Васич, на Звечан - Драгиша Милович, и на Зубин поток - Славиша Ристич. И как да не ги подкрепи, като кажи-речи всеки ден в Косовска Митровица избухват бомби и няма да е чудно, ако една от тях има за цел кмета Пантич или някой от семейството му...
Безспорно е, че гореизброените четирима кметове имат сериозно влияние в своите общини и мнението им да не участват на изборите изразява и становището на голямата част от населението. Но какво биха спечелили сърбите с един безсмислен бойкот? Абсолютно нищо! Само допълнително биха настроили против себе си и Прищина, а и Белград, който ден след ден отправя апели към косовските сърби да отидат до урните на 3 ноември.
До голяма степен може да се оцени, че тези 40, 50 или 60 хиляди души или колкото ги има в четирите общини, държат като заложник не само провеждането в практиката на подписаното между Белград и Прищина Брюкселско споразумение, а и европейската интеграция на Сърбия като цяло. Засега май това остава единственото условие пред Белград - да смирява страстите на сънародниците си в Косово и да ги натиска "доброзорлем" да участват в обществения живот в Косово.
И по принцип Белград има право - не може дори и 100 хиляди души да държат за заложници останалите 7 милиона сърби.
От друга страна, в косовския парламент в Прищина отдавна се подвизават 12 депутати от сръбски произход - 8 от Самостоятелната либерална партия (СЛП) с лидер Слободан Петрович и 4 от Единната сръбска листа с председател Ранджел Нойкич. Петрович е и вицепремиер, и министър за местното самоуправление в правителството на Хашим Тачи, а неговият съпартиец Ненад Рашич е министър на труда и социалните грижи. Така че със сигурност СЛП ще излезе на изборите през ноември и това ще е първата пробойна в сръбското вето на север. Петрович вече нееднократно заяви, че подкрепя и ще подкрепя всяко едно постигнато споразумение между Белград и Прищина.
Единната сръбска листа представлява основно избирателите от сръбските анклави южно от р. Ибър. В тези островчета в албанското море със сигурност също ще се гласува. И няма как - на сърбите в Грачаница, Поморавието, Щръбце, Брезовица и пр. им е ясно, че са все още под родните си стрехи, имат електричество и хляб единствено по милостта на албанците. И ако играят по албански правила ще си останат където са, а дори може да заживеят и по-добре...
Решението на лидерите на сърбите от Северно Косово единствено може да окаже влияние върху избирателната активност, но в никакъв случай не може да предизвика бойкот на изборите, като се има предвид, че и Белград поддържа участието на сръбското малцинство. Самият Ранджел Нойкич заяви, че след като и Белград е съгласен изборите да се проведат на цялата територия на Косово, това означава, че техните резултати ще са легитимни. Нойкич допълва: "Много пъти през тези дни бях в Северно Косово. Хората са изключително недоволни от беззаконието, което царува там. Много от тях казват, че е по-добре да има какъвто и да е закон, отколкото да продължи сегашното положение...".
Ако в Косово се проведат едни успешни избори и сърбите участват в тях с най-малко 20% гласоподавателна активност, това ще даде легитимитет на новоизбраните местни органи на властта. Официални представители и на Белград, и на Прищина се надяват, че изборите на 3 ноември - първите избори, организирани за цяло Косово от 14 години насам - ще преминат гладко и ще помогнат и на двете страни да се придвижат напред по пътя им към Европейския съюз.
А твърдоглавите националисти от Север? За тях като че ли няма лек.
И за слепия е ясно, че сръбското присъствие в Косово, паралелните институции на Белград отдавна са вече история. Сърбите или трябва да се интегрират в новата си държава, или Бог да им е на помощ... Белград вече нито може, нито ще иска да ги спасява.
Как ще изглежда бюлетината на изборите в Косово и дали сърбите ще се явят с една листа, все още не е известно. Ясно е само, че ако на бюлетините има символи на Косово, сръбските власти ще бойкотират изборния процес
Президентът на Сърбия Томислав Николич призова сърбите в Косово да участват в местните избори на 3 ноември. "Ако участвате в изборите, отговорността ще бъде наша, на държавата, а ако не участвате, отговорността ще бъде ваша", каза Николич на представители на сърбите от Централно Косово на днешна среща в президентството. Той повтори, че най-голямата лъжа е, че участието в изборите означава признаване на Косово и че тази теза пласира някой "заради личната си идеология", а не в интерес на сърбите в Косово
Не всички в Косово и Сърбия обаче искат да са членове на ЕС