21 Юли 2025понеделник06:28 ч.

Доц. Ваня Юрукова:

Половин милион българи страдат от ХОББ

Едно просто и лесно изследване може да установи своевременно белодробни болести, казва пулмоложката

/ брой: 156

автор:Аида Паникян

visibility 2899

Доц. д-р Ваня Юрукова е специалист по вътрешни и по белодробни болести, доктор по медицина и магистър по обществено здраве и здравен мениджмънт. Тя е зам. изпълнителен директор по лечебната дейност на Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести "Св. София". Председател е на Югозападния клон на Българското дружество по белодробни заболявания (БДББ).

Цитат:
В България намалява заболеваемостта от туберкулоза, макар и бавно


- Доц. Юрукова, в рамките на Световния ден на спирометрията в 8 града в страната са направени изследвания на 2795 души, като при 477 от тях (около 17%) са установени нарушения на белодробната функция и хората са насочени към допълнителни изследвания. Какво е като цяло нивото на заболеваемост от белодробни болести в България и увеличава ли се то, или намалява?
- В световен мащаб тенденцията е към нарастване честотата на белодробните болести. Най-разпространена е хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ). През 1990 г. тя е била на 6-о място сред причините за смъртност в света. Очаква се през 2020 г. да е третата причина за смъртност след сърдечносъдовите заболявания - инфаркта и инсулта. Ако през 2005 г. в Европа са регистрирани 3 млн. смъртни случая от ХОББ, то през 2020 г. се очаква тя да нарасне с 30%.
- Какво причинява ХОББ?
- Това заболяване се дължи преди всичко на тютюневия дим, социално-икономическия статус, замърсяване на въздуха на закрито (биологични горива за готвене), замърсяване на въздуха на открито (прахове и химикали), рекурентни бронхопулмонални инфекции, професионалната експозиця на прах и химикали, генетична предизпозиция и др. Нарастването на заболеваемостта води и до нарастване на разходите за диагностика и лечение. Например в ЕС разходите за белодробни заболявания са 6% от общите разходи за здравни нужди. От тях 56%, т.е. над половината, се дължат на ХОББ. Това са 38,6 млрд. евро. В САЩ например е установено, че между 20 и 24 млн. души страдат от ХОББ, а разходите за тях възлизат на 24,9 млрд.щ.д. Честота на това заболяване е между 3 и 12% сред хората над 40 г., а при мъжете над 65 г. може да надхвърли 20%. От СЗО алармират, че през 2002 г. всеки час са умирали средно 250 души на планетата от ХОББ. Но да не забравяме, че тенденцията е към нарастване на заболеваемостта, поради което този брой към момента е значително по-висок.
От друга страна, при хората с ХОББ рязко нараства вероятността от развитие на белодробен карцином - с около 4,5 пъти. В същото време около 60 до 70% от пациентите с белодробен рак имат и ХОББ. Освен това ХОББ не е само белодробен проблем. Тя представлява коморбидно състояние (наличие на едно или повече заболявания или разстройства в допълнение към основното заболяване-б.р.). При тези пациенти се наблюдават кардиоваскуларни заболявания - аритимия, артериална хипертония, миокардния инфаркт, както и остеопороза, захарен диабет, туберкулоза, метаболитен синдром, депресия. На всеки 10% спад на ФЕО-1 - показател за тежестта на заболяването при лека до умерена ХОББ, сърдечносъдовата смъртност се увеличава с 28%. От друга страна, тези пациенти имат 4.5 пъти по-висок риск за развитие на хронична сърдечна недостатъчност, а при около 50% от пациентите над 65 г. се наблюдават поне три хронични заболявания. Това ни задължава да имаме комплексен, интегрален подход, за да се дефинират, идентифицират и лекуват мултиплените органни прояви на заболяването.
- Как се диагностицира заболяването?
- Това се прави с едно проста изследване, което се нарича спирометрия. Това е неинвазивно изследване, при което пациентът издишва в един апарат и се определят функционалните показатели  на белите дробове.
- Защо на едно изследване е посветен световен ден?    
- Световният ден на спирометрията - 27 юни, се отбелязва за втори път. С този тест се прави не само диагностика, но и превенция на заболяването. Лесно за приложение е изследването, изисква само няколко минути, за да се получат резултатите. По параметрите, които се получават, може да се ориентираме дали нормално функционират дробовете на човека. Разбира се, това изследване не може да диагностицира всички белодробни заболявания, но при наличие на кашлица, на задух и пр. може да улесни лекаря поставянето на вярна диагноза при ХОББ, както и при бронхиална астма. Това са и едни от най-разпространените белодробни болести. Например в България от ХОББ боледуват около 500 хил. души, а от бронхиална астма - близо 400 хил., в това число и деца, при които честотата е 8% (10-15%). Броят на астматиците също нараства, при това - в световен мащаб. Това се дължи на промените в околната среда, на урбанизацията, химизацията, замърсяването на въздуха, както и на промените в климата.
- Увеличава ли се заболеваемостта и от туберкулоза?
- Конкретно за България тенденцията е за намаляване, макар и бавно - от 39.1 на 100 хил. души през 2006 г. на 33.6 през 2009 г.
- На кое място сме в Европа с тези числа?
- За ЕС заболеваемостта е 16.7 на 100 хил., но в Румъния например е 115 на 100 хил. Ние работим  по Национална програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България, целите на която  са намаляване на заболеваемостта и смъртността и ограничаване развитието на лекарствена резистентност (устойчивост-б.р.) на туберкулозната бактерия. 
- Какви са обясненията за световното агресивно настъпване на туберкулозата през последните 20 години?
- Стресът, нерационалното хранене, замърсяването. Това е инфекциозно заболяване, което изисква и съответната хигиена. За изпълнение на задачите, залегнали в националната програма, е необходимо тясно взаимодействие между изпълнителите на извънболнична и болнична помощ, както и личните лекари. Много важно е и съдействието на неправителствените организации и общностите на уязмимите групи.
- Нали тя вече не се смята за болест на бедните?
- Не. И ние имаме пациенти с туберкулоза, които не са социалнослаби, също боледуват.
- Казахте, че ХОББ е предпоставка и за развитие на рак на белия дроб. Каква е у нас заболеваемостта?
- Тютюнопушенето е основна предпоставка и за ХОББ, и за белодробен карцином. Тютюневият дим има канцерогенно действие, освен него предразполагащи фактори са замърсяването, работа с азбест, никел, арсен, радиактивни вещества и др. Между 10 и 15% от хората с белодробен рак са пушачи. В същото време между 40 и 70% от хората с рак на белия дроб имат и ХОББ. Числата показват, че в България честота на белодробния карцином е 48 на 100 хил. души население през 2008 г. При мъжете регистрираната честота е 90 на 100 хил. Починалите през същата 2008 г. са 3500 души.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ