05 Юни 2025четвъртък12:20 ч.

На волана му остават само 15 години "живот"

/ брой: 249

автор:Дума

visibility 2234

Новата мода сред развойните центрове на големите автопроизводители се нарича "автономен автомобил". Под това определение се разбира модерен автомобил, наблъскан с всякакви електронни чудесии, които му позволяват да се движи сам по пътищата, докато водачът му се наслаждава на разговор със спътниците си например или си почива след тежки бизнес срещи, прибирайки се на път към къщи.
Тези автомобили все още не са многобройни, въпреки че в някои американски щати вече са легитимни за движение по пътищата, при положение че производителят е внесъл няколко милиона долара гаранция за тях. Около развитието на тези автономни транспортни средства се очертава един много интересен момент - по всяка вероятност автомобилният волан, какъвто го познаваме от вече над 100 години, ще прекрати своето съществуване в автомобилите.
С такова предсказание излезе например Хан Хендрикс, вицепрезидент по развитието на напредничави продукти на компанията Johnson Controls, която е сред главните световни разработчици и доставчици на компоненти за автомобилната промишленост. Това си мнение топмениджърът на Johnson Controls изказа в интервю за изданието The Detroit News, наблягайки на това, че прогресът в развитието на автономно движещите се автомобили, футуристичните им интериори, новите технологии на шаситата им и самият принцип за използване на самоуправляващия се автомобил ще дръпнат традиционния волан като орган на управлението на колата на втори план, като в същото време ще станат ненужни кормилното стъбло пък и самият волан. Автономният автомобил практически не се нуждае от предавани по механичен път команди от страна на водача. Но все пак Хан остави шансове на волана за още "живот", като сподели, че до реалното масово използване на автономните коли без волан има поне още 10-15 години.
"След 2025 година воланът няма да играе доминираща роля в автомобилния интериор - каза Хендрикс, говорейки в щабквартирата на компанията в Плимут. - С технологията за автономно движение на автомобилите отпада нуждата от постоянно взиране на водача напред пред колата, той няма да има нужда и от традиционното приборно табло. Подобен автомобил може да се разглежда като кутия, в която просто сядате, задавате й целта на движение и тя ви доставя на нужното място".
Според мнението на специалистите от Johnson Controls технологията на автономното каране ще направи ненужни редица аспекти, които от десетилетия са били от изключителна важност за автомобилните производители. Управлението на мощността, на максималния въртящ момент, работата на усилвателя на кормилния механизъм ще стават все по-маловажни фактори, защото през следващото десетилетие шофьорите ще отстъпват все повече от функциите си при карането на автомобилната автоматика и няма да държат през цялото време волана.
Много добра илюстрация на този процес са вече масово навлизащите в по-скъпите модели системи за автоматично паркиране, някои от които дори не изискват присъствие на водача в кабината на колата. Подобни системи вече се предлагат на пазара в модели на Ford Motor Co, Volvo, Nissan Motor Co и дори на китайската компания BYD.
Хендрикс сподели, че от Johnson Controls готвят радикални предложения за промени в интериорите на колите и още през следващия месец имат насрочени разговори по въпроса с девет свои основни клиенти-автопроизводители от Китай, Европа и Северна Америка. От Johnson Controls подготвят срещи и с експерти в отрасъла, и с визионери, които могат да подскажат нови направления за работата на инженерите на комапнията.

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 100

Иван Иванов оглави Държавната агенция за бежанците

автор:Дума

visibility 89

/ брой: 100

Борбата с насилието е водещ приоритет за кабинета

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

Назначават още 220 чиновници в агроминистерството и ДФЗ

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

Нови изисквания за телефоните в ЕС в сила от 20 юни

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 100

България защити странджанския билков чай за пазара на ЕС

автор:Дума

visibility 95

/ брой: 100

Пчелари настояват да се намали интервалът за пръскания

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 100

ЕС отлага мерки срещу Букурещ заради дефицита

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 100

НАТО планира засилване на военната си мощ

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 100

Мелони и Макрон преодоляха различията

автор:Дума

visibility 83

/ брой: 100

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 100

Непростимо

автор:Александър Симов

visibility 66

/ брой: 100

Нелеп пиар

visibility 81

/ брой: 100

Рестарт - тук и сега

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 100

"Локалите" - насилници без кауза

автор:Юлия Кулинска

visibility 84

/ брой: 100

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ