09 Ноември 2024събота21:05 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Колко струват "ушите"?

/ брой: 93

автор:Светла Василева

visibility 379

Нерегламентираното използване на специални разузнавателни средства (СРС) от структури в системата на българското МВР за втори път привлича вниманието на Европейския парламент. Случаят "Мишо Бирата", който гръмна само преди две години, демонстрира, че няма лимити и няма "застраховани" от подслушване. Достояние на гражданите стана разговор на самия премиер, нареждащ спиране на митническа проверка в акцизен склад на частна фирма. Само две години след него тече широко разследване на прокуратурата за поредно нерегламентирано подслушване, чиито мащаби все още е трудно да се установят.
През 2011 г. Европейският парламент вече обсъжда използването на СРС от българските власти. Сега, през 2013 г., темата отново е на дневен ред за евродепутатите. Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешен ред (LIBE), която се занимава със защита на правата на гражданите, борбата с дискриминацията, полицейското и съдебно сътрудничество и присъединяването към Шенген, ще разгледа поредното нерегламентирано използване на СРС.
Парадоксалното в случая е, че самите ние - българските граждани, знаем твърде малко за онова, което плащаме с данъците си. Ние знаем, че около 100 млн. лв. годишно се харчат за подслушване. Ние знаем, че някакви мижави 3-5% от събраната информация влизат в съда. Ние вече знаем, че няма ясни регламенти, нито точни правила, които следват службите при подслушване. Ние обаче не знаем колко служители и специалисти са ангажирани с тази дейност. Не знаем какви заплати получават. Нито какви резултати те отчитат от своята работа. Сиреч, не знаем колко милиони всъщност струват "ушите". И какво се случва със събраната информация след приключване на разследванията. Ние не знаем дори точния брой на издадените разрешения за СРС, още по-малко броя на хората, в чието лично пространство е проникнато. Каква е цената на "тайните", все още е тайна за всички нас, които плащаме за "любопитството" на политиците. 


 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ