18 Юли 2025петък13:03 ч.

Здраве

Кетогенна диета за военни?

Този хранителен режим не е подходящ за бременни

/ брой: 80

автор:Аида Паникян

visibility 1993

Кетогенната диета може да се окаже полезна за военните, при които наднорменото тегло е непрекъснато предизвикателство както по отношение на набирането на войници, така и при запазването им за служба. Седем от 10 души, които имат право на военна служба в САЩ, се считат за негодни заради теглото си, казва д-р Ричард ЛаФонтен от Колежа по обучение и човешка екология (College of Education and Human Ecology) към Държавния университет в Охайо. А проф. д-р Джеф Волек от департамента по хуманни науки в същия университет казва, че "военните наричат затлъстяването криза на националната сигурност". 

Проучването на университетския екип, публикувано в сп. "Военна медицина", включвало 29 души, повечето от които били членове на Корпуса за обучение на офицери от резерва (ROTC). В продължение на три месеца 15 от участниците се подложили на кетогенна диета, а 14 били на обща храна.

Кетогенната диета е основана на отказ от 3-кратно хранене на ден. При нея се увеличава приемът на мазнини, намаляват се въглехидратите, а белтъчините се свеждат до минимум. Смята се, че ниското количество въглехидрати в храната ще накара черния дроб да трансформира мазнините в кетони, които са естествен заместител на глюкозата. Такъв режим има за цел да създаде състояние на хранителна кетоза, което се случва, когато тялото изгаря мазнините (не въглехидратите) за енергия. Кетогенната диета често се използва за контрол на гърчове при епилепсия и се изучава ефектът от приложението й при спортисти, както и при контрола на диабета. Участниците в проучването свели консумацията на въглехидрати до 30-50 г дневно. 

От данните, които представя изследователският екип от Охайо, става ясно, че всеки от подложилите се на кето диета загубил за 12 седмици средно 7,7 кг. Групата като цяло загубила повече от 5% от телесните си мазнини, почти 44% от висцералните (около корема), които са риск за развитие на сърдечносъдови заболявания, и имали 48% подобрение на инсулиновата чувствителност (маркер, който прогнозира риска от диабет).

Макар и сравнително малък изследователски проект, това е най-голямото публикувано изследване на добре формулирана кетогенна диета във военния персонал, казва старши изследователят проф. Волек, автор на книги за ползите от ниско въглехидратните диети. Според него проучването може да бъде първата стъпка към по-голямо изследване на потенциалните ползи от кетогенното хранене в армията. Проф. Волек припомня, че целта на този режим е да задвижи метаболизма в тялото, но без да се гладува, за да се горят калории, а да се изчерпат въглехидрати.

Смята се, че кетогенната диета не е подходяща за хора с нарушение в обмяната на мазнини, за бременни и кърмачки, тъй като не е балансирано хранене. Иначе специалистите смятат, че този режим на хранене подобрява функционирането на вътрешните органи, отговорни за храносмилането, както и за сърдечносъдовата дейност и може да намали риска от тежки мозъчни увреждания.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 3

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 2

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 3

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 19

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 4

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ