Какво се случва с "Траял"
Ще загинат ли и тези сръбски вложения на Ковачки?
/ брой: 162
Методи Методиев, кор. на ДУМА в Белград
В Сърбия натискът срещу българското ръководство на "Траял" продължава. В процеса срещу бившите ръководители на фирмата Мила Косева и Петър Кръстев от 5 юли т. г. като обвиняем е привлечен и настоящият директор Христо Крушарски. Според предявеното му обвинение той не бил платил 5500 евро ДДС за своите нощувки във фирмения хотел на дружеството в местността Ястребец близо до Крушевац. Или заедно с наказателните лихви и за нощувките и на останалите работещи в "Траял" българи Крушарски е длъжник на сръбския бюджет в размер на около 16 000 евро от 2009 г. до момента.
Междувременно делото за несъстоятелността на "Траял" беше отложено от 30 май за 22 юли т.г. Отвсякъде във фирмата стигат разнопосочни сигнали, включително и от страна на сръбската полиция под формата на досъдебни производства, какво ще е нейното бъдеще.
Плановете си за "Траял" в отворено писмо разкри и мажоритарният собственик Христо Ковачки. В него той заявява, че след приемането от съда на плана за реорганизацията на дружеството, смята да вложи 10 млн. евро за покриването на данъчните задължения на фирмата и под формата на оборотни средства. Също така през следващите пет месеца до края на годината Ковачки обещава да вложи в компанията такъв капитал, който би бил необходим за нормалното функциониране на производството и погасяване на задълженията към доставчиците на дружеството.
Председателят на синдикалната организация в "Траял" Милослав Вукойчич също в отворено писмо до всички държавни институции в Сърбия поиска блокираните в сметката на фирмата 186 000 евро да бъдат освободени и сметката да бъде спешно деблокирана, за да може компанията нормално да функционира, а също така Агенцията за приватизация на Сърбия да даде своето съгласие за ипотекирането на част от активите на "Траял" с цел получаването на 1,5-2 млн. евро за оборотни средства.
До момента отговор на писмото няма. Очаква се представителите на синдикатите и ръководството на фирмата да се съберат и да предприемат последващи действия, като не са изключени и протести.
До делото на 22 юли се очаква и потенциалният бъдещ инвеститор в "Траял", американската компания "Купър Тайър", да даде своята оферта, макар че това е малко вероятно да се случи. Американците положително ще изчакат решението на съда и тогава ще си направят сметките дали да влагат, да се оттеглят или пък според ситуацията да купят работещия "Траял" за символична сума.
В крайна сметка какво се случва с "Траял"? Ще бъде ли затворена фирмата, а с това и 2300 души да останат на улицата? Ще загинат ли и тези сръбски вложения на Ковачки, както това се случи в нишкия "Вулкан" и мина "Ковин"?
Чака се отговорът на официалните сръбски институции.