17 Юли 2025четвъртък10:55 ч.

Неутралитетът е най-добрият курс за Украйна

Войната очерта границите на западните гаранции за сигурност

/ брой: 7

visibility 5796

Даниел ДеПЕТРИС*

Войната в Украйна, която ще навлезе в четвъртата си година, обикновено се нарича война на изтощение. За съжаление на Киев, войните на изтощение са в полза на страната с най-много ресурси. Украйна има по-малко мъже от Русия, които да мобилизира в битката (населението на Русия е четири пъти по-голямо от това на Украйна).   
С основание западните партньори са все по-скептични, че войната може да бъде спечелена в традиционния смисъл на думата. Въпреки че Русия загуби много войници, досега Москва успява да попълва редовия състав.
Същото не може да се каже за Украйна, която през 2024 г. загуби около 4100 кв. км от територията си и понякога взема лоши решения на тактическо ниво. Такова решение бе нахлуването в Курск. Вместо да приеме отбранителна стратегия и укрепване на позициите си в Донбас, тя зае руска територия, която скоро ще изгуби.   
Володимир Зеленски не е сляп за реалностите. Преговорите, които той отхвърли през 2022 и 2023 г., сега се приемат от украинския президент като единствения начин за прекратяване на войната.    
Това е добрата новина. Лошата новина е, че някои от идеите, които имат най-добър шанс за постигане на всеобхватен мир или поне спиране на войната, остават спорни в западните столици. Говоря за понятието неутралитет - формулировка, изискваща от Киев да спре да се стреми към членство в НАТО или споразумения за взаимна отбрана с Вашингтон и Европа.
Когато една държава е неутрална, това не означава, че тя е безпомощна. Неутрална Украйна ще може да насърчава икономическите връзки с други държави, ще изгради страхотна армия за отблъскване на агресия, ще разшири дипломатическите споразумения и дори ще подпише договор за сътрудничество в отбраната със Запада. Накратко, Украйна ще отстъпи за членството в НАТО и това ще е потвърждение на реалността.
В контекста на украинската война неутралитетът често има негативен смисъл. Това е погрешно тълкуване на ситуацията. Неутралитетът е не само най-добрият, но и най-малко рисковият вариант за САЩ и Европа. Той е благодат и за Украйна.
Съюзите са непостоянни. Най-добрата сигурност, която една нация може да купи, е да инвестира в собствения си потенциал и да подобри военния си капацитет, а не да залага на чужда сила.
Украйна е изправена пред подобна дилема. Дори Киев да получи гаранция за сигурност от НАТО или моментна коалиция със Запада, ще може ли да разчита на съюзниците в случай на по-нататъшна руска агресия?
Неутрална Украйна все още е победа за Украйна, а не загуба. Това означава, че тя няма да е подвластна на Москва. Разбира се, не бива да е подвластна и на Запада. Но Западът не трябва да поема ангажименти за сигурност, които така или иначе не желае да спази.

* Външнополитически коментатор в „Чикаго трибюн“, „Нюзуик“ и „Спектейтър“

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1214

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1503

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1480

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1338

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1465

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ