27 Юни 2024четвъртък22:35 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Няколко думи

Извън плана

/ брой: 211

автор:Аида Паникян

visibility 1290

Ново двайсет! Така би рекъл нашенецът за идеята хотели да станат карантинни. Как точно ще изглеждат, кой ще бъде карантиниран в тях - засега не е съвсем ясно. Ясно е, че се протяга ръка на хотелиерския бизнес. Лошо няма в иновативната идея, стига помощта да е реална, а карантината - осъществима. Колко пари ще дава държавата на хотелите за новата им функция? Как ще бъдат разпределени средствата? Работещите ще бъдат ли опазени от зараза? Доходите им ще бъдат ли запазени? Бизнесът ще оцелее ли? Не за друго, а да не се окаже накрая, че обитаващите въпросните хотели взаимно са се заразили и са надули черната статистика. 

След необмисленото "връщане към нормалното", днес властта панически опитва да поправи пропуските си от лятото. Не смогва, очевидно е. И все още праща разнопосочни сигнали към хората, които също изпадат в паника. Препълнени колички в супермаркетите. Препълнени приемни лекарски кабинети. Прегряващи телефони на Спешна помощ. Фургони пред болниците, които навяват безпокойство, че мнозина няма да стигнат до медицинска помощ. Неизградена като за XXI век система за електронно съобщаване на положителни/отрицателни тестове. Липса на електронни рецепти.

Неяснота дали и кога ще бъдат продължени протоколите на хронично болните за лекарствата им. Спешна реорганизация на болниците, увеличаване на леглата за КОВИД-19. Глухота за предложенията от здравните заведения. Днес частни болници предлагат приблизително онова, което през лятото предлагаха общинските: обособете няколко болници само за КОВИД-19, ние ще поемем останалите случаи и ще даваме дежурства при колегите от КОВИД-болниците... Може би си струва да се опита на едно-две места. Така или иначе системите на държавата работят на принципа проба-грешка. 

Пожарно спасяване на Спешната помощ. Да, същата Спешна помощ, за която властта нехае от години. Която се "реформира" повече от петилетка и която от 15 дни е хвърлена на лъва в устата да се оправя както намери за добре с болните, с екипите, с колите.

В паниката властта ни залива с числа, които не тълкува - еди си колко болнични легла, еди си колко трансформирани, еди си колко болнични лекари и пр. Създавайки илюзията, че "премиерът щом се разпореди, за часове оправихме нещата". Но така ли е?

Хората са още по-объркани. И ако до 3 минути от 112 не им вдигнат телефона, или до 30 минути не дойде линейката, на свой ред изпадат в паника. Защото априори знаят, че властта не е подготвена. Тя повече от половин година разчита на нечовешките възможности на лекари, сестри, фелдшери. Вярва, че с предизборни подаяния ще увеличи издръжливостта им. А и парите, които "дават" на части, създават у обществото усещането, че са много. Докато не бъдат пресметнати както трябва.

Картината с КОВИД-19 у нас не е по-различна от други държави в Европа. Но усещането за безизходица у нас го имаше и преди КОВИД-19. Вирусът само подсили нещата и като всяка криза за пореден път показа безсилието на управляващите да се справят с всичко, което е извън планираното "изграждане" на магистрали.

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 120

Плашат с възможна липса на бял, "Добруджа" и типов хляб

автор:Дума

visibility 368

/ брой: 120

Жилищното кредитиране в България приближава 22 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 370

/ брой: 120

Шефът на АЕЦ "Козлодуй" призна за инцидент в шести блок

автор:Дума

visibility 376

/ брой: 120

Урсула фон дер Лайен остава начело на ЕК

автор:Дума

visibility 369

/ брой: 120

Сърбия готова да направи компромиси за Косово

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 120

Бивш швейцарски президент оглави Съвета на Европа

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Накратко

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 120

Твърдо "не"

автор:Нора Стоичкова

visibility 372

/ брой: 120

Парламентарното театро на Б.Б.

автор:Александър Симов

visibility 370

/ брой: 120

Путин създава ново поколение олигарси

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 120

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ