Изгревът на златната зора
Неясната картина на гръцкия вот обърква най-вече с цветовете на своите върхове
/ брой: 121
Елена Илиева
Последният месец бе съдбоносен за резулатите от изборите в Европа. Изненада или не бяха изборните резултати в Гърция?
И докато отново остава неясен въпросът с капитана на гръцкия кораб, то една друга част от екипажа изплува след последните избори в Гръция. Неонацистката крайнодясна партия "Златна зора" успя да стигне до шесто място в избирателните урни с почти 7 на сто одобрение от избирателите. Това е първият път от 40 години насам, когато партията ще има представители в парламента. Докъде стигна кризата на гърците? Липсата на работа и качествено заплащане на труда ли вкараха в парламента ненонацистката партия "Златна зора"? Или, както става и в други краища на Европа, народът наказва досегашните си управляващи? Все по-силното озлобление срещу опитите на чужденци да продължат инвазията си на гръцкия пазар на труда стана част от причините за влизането на партията във властта.
Гърция за гърците
Създадена през 1980 г. от осъждания неонацист Николаос Михалолиакос по поръчка на един от водачите на военната хунта от 1967-1974 г., партията през цялото си съществуване е била маргинална формация на ръба на закона с не особено голямо влияние в обществото. Това обаче се променя след последните избори на 6 май. Формацията обвързва идеите си най-вече с "прочистване" на страната от чужденци. Неонацистки и неофашистки противник на марксизма, глобализацията, мултикултурализма, "Златна зора" спечели почти неочаквани последователи. В своята предизборна платформа крайнодесните заложиха на антигерманска позиция по отношение на мерките за икономическо спасяване на Гърция. Своето решение за справянето с проблема те намериха в най-удобното място - чужденците. Според обещанията на партията границите на страната трябва да бъдат минирани, за да бъде спрян притокът на гастарбайтери в Гърция, която стана входен пункт за 90 на сто от нелегалните имигранти в ЕС. С обещания за "Гърция на гърците" и депортиране на всички чужденци крайнодесните успяха да спечелят част своя електорат. Но дали това ще осигури трайна и по-квалифицирана работна ръка за умиращата икономика?
А най-изненадани останаха медиите, които трябваше да изслушат първата пресконференция на партията след изборите станали на крака като знак за уважение към нейния лидер.
Зайци в шапката
И като че ли не стига този факт, ами "Златна зора" продължава да предизвиква обществеността в своята страна не само по време на официални изявления. След като по-голяма част от медиите в съседната ни държава призоваха за бойкот на изявите на фашистката партия, нейните привърженици започнаха своята "рекламна" кампания директно сред хората. Все повече зачестиха проявите на благотворителност и безвъзмездни помощи от страна на членове на екстремното дясно. В бедните квартали на Атина "Златна зора" си спечели привърженици, като раздаваше храна на бедни домакинства и като съпровождаше старци до банкоматите с обяснение, че ги пазели от "крадливите чужденци". Като се прибави към това зачестилите нападения над чужденци и увеличаващите се расистки прояви, картината, която "Златна зора" създава, става завършена. Като добър рекламен трик или като популистки начин за спечелване на симпатизанти биха могли да се определят действията на членовете на "Златна зора"? В ситуация, в която достъпът до медиите е ограничен, неонацистите са избрали един подходящ начин за изява. "Докато другите политически партии само говорят, ние ви помагаме в действителност и сме готови да ви защитаваме от всякакви чужденци с цената на всичко". Това послание отправя гръцката крайна десница към своя бъдещ и настоящ електорат. Въпросът е дали бихме могли да обвиняваме хората, които виждат именно в тези прояви изпълнени обещания?
На импровизираните благотворителни мероприятия на партията хората гледат със смесени чувства. "Стана ми тъжно, но да ви кажа истината, чувствах се по-сигурна", споделя пред медиите пенсионерка, която също се е възползвала от "услугите" на новите пазители на реда. "Там където полицията не може да помогне, а ние можем, ще го правим и няма нищо лошо в това", заявява председателят на партията Никос Михалолиакос. Но въпреки това по-голямата част от гърците са изненадани от резултатите на партията. "Това е позор, огромен позор. "Златна зора" повлияха на младите хора, които нямат представа какво означава в тази страна да има хунта", казва пред журналисти домакиня от Атина.
Кой гласува?
И ако цяла Гърция твърди, че е шокирана и че не е очаквала подобни резултати за неонацистите, то тогава кой е гласувал за партията? Най-голяма част от гласовете за "Златна зора" са отчетени в Атина, където са повечето привърженици на нацистката партия. Оказва се обаче, че предимно млади хора гласуват за неофашистите. Лозунгите й против имигрантите, но и против политическия елит я правят привлекателен израз на протестен вот и я превръщат както в екстравагантен, така и в несигурен избор. Той може да се окаже такъв най-вече за същите тези млади хора в страната.
Безспорно в цяла Европа една от най-засегнатите групи е тази на хората между 18- и 24-годишна възраст. Току-що завършили образование и без специална квалификация, младежите остават трудно конкурентоспособни. Тази ниша е поела в себе си "Златна зора", обещавайки работни места, като изгони чужденците от страната. Но дали с това би могъл да се реши гръцкият проблем и каква ще е реакцията на същите млади хора, които след едно намаляване на имигрантите в Гърция отново не биха могли да повишат заетостта си. Част от електората на партията живее в по-бедните квартали на големите градове. Именно тези места с достъпността си остават основно обитание на по-голяма част от чужденците в Гърция, а местните жители започват да ги наричат "имигрантски гета". Този факт, както и "благотворителните" прояви на членовете на "Златна зора" са решаващите фактори за един повторен висок процент на неонацистите сред жителите на тези квартали. И докато повечето гърци обвиняват досегашните правителства за несправянето с проблемите на страната, то в очите на много от тях неонацистката партия се явява като подходящ израз на това недоволство. Друга част от гласувалите за неофашистите споделят, че са упражнили наказателен вот срещу досегашните управляващи. "Не съм фашист, но този път ще гласувам за "Златна зора" само за да раздрусам мръсната политическа система" - това са най-честите обяснения пред медиите в Гърция, които дават гласувалите за "Златна зора". Партията - радикална в дейността и идеите си, е подходящият отдушник на гръцкото недоволство и нежеланието му да се повтарят сценарии от миналото.
Кого наказва електоратът?
Изборите ясно показаха, че народът е недоволен от досегашните си ръководители. Отказът на Гърция да даде сериозна преднина на някоя от досегашните партии е най-явният белег за промени в мисленето на избирателите. И въпреки че има ясно предпочитание на едно определено движение в страната - лявата СИРИЗА, то отново процентът на одобрението й сред народа не надвишава 25 на сто. На челните места, макар и с малък дял народно одобрение, се намират досегашните първенци "Нова демокрация" и ПАСОК. Неясната картина на гръцкия вот обърква най-вече с цветовете на своите върхове. Крайната левица и дясната консервативна "демокрация" ще са най-вероятните партии с най-много представители в бъдещия парламент. Как обаче в тази ситуация би се вписала "Златна зора"?
Какво следва?
Първият въпрос, който стои пред партията, е до каква степен би могла да повтори успеха си от предишните избори? Малкото време и недоволството у гърците, пуснало трайни корени, би навело на мисълта, че поне в известна степен биха могли да се повторят резултатите на "Златна зора" от 6 май. И макар че новият-стар отдушник на народното недоволство да се нарича СИРИЗА, не е малка вероятността "Златна зора" да има свои представители в парламента. При един такъв вариант как би могла неофашистката партия да се сработи с евентуалната победителка на вота на 17 юни СИРИЗА? По едно нещо и двете партии си приличат - несъгласие с европейските мерки за икономии и съкращения. Но оттук нататък къде са следващите им допирни точки? Позицията на неофашистката партия в левия кабинет би могла да бъде само като на опозиция. И ако дори в началото общите идеи за позицията на Гърция в Европа биха сближили двете партии, то при едно по-дълго управление бързо биха проличали коренните им идейни различия. Втора по брой проценти и първа на последните избори е "Нова демокрация". Но макар и идеологическите възгледи на двете партии да са в десния спектър, то основното им различие - това по отношение на мерките за икономии, наложени от Европа, още от самото начало би ги поставило като сериозни опоненти. Във всеки един случай партията на Никос Михалолиакос се вписва в гръцкото политическо пространство само като опозиция на управляващите. Самото й появяване на политическата сцена предположи подобна позиция.
Видяна като "бунт" и "наказание" срещу управляващите, "Златна зора" си остава естествено гръцко продължение на процесите на радикализиране на Европа. Остава само да стане ясно на 17 юни каква ще бъде новата присъда на гърците и дали отново ще припознаят своето недоволство в "Златна зора".
Партия "Златна зора" неотдавна отправи заплахи към гръцка журналистка. Причината за предупрежденията срещу Ксения Куналаки от в. "Катимерини" е статия, написана от журналистката, в която се твърди, че гръцките медии трябва да изключат "Златна зора" от обществения живот. Сериозно недоволство предизвика и поведението на ръководителите на партията по време на прескоференция след изборите в Гърция, на която журналисти и представители на медиите бяха задължени да стоят прави. В отговора, публикуван на немски език в интернет сайта на "Златна зора", се отправят заплахи за живота на Куналаки и семейството й, които в превод означават "пази си гърба".
"Златна зора" скандализира обществеността с изказването на своя лидер Николаос Михалолякос, според когото в нацистките концентрационни лагери не е имало газови камери. Председателят на партията заяви също така, че се съмнява и в смъртта на шест милиона евреи през Втората световна война. "Нямало е пещи, това е лъжа... нямало е и газови камери", заяви Михалолякос в интервю за частна гръцка телевизия. Коментарите на неофашисткия лидер бяха строго осъдени от гръцкото правителство и еврейската общност в Гърция.