Драмата на злополучния вицеканцлер
/ брой: 99
Петър Пеев
Германският вицеканцлер и външен министър Гидо Вестервеле обяви неотдавна, че се оттегля от поста лидер на Партията на свободните демократи (СвДП). Това ще стане на конгреса на партията в Рощок от 13 до 15 май. Вестервеле бе принуден на драматичната стъпка поради загубата на доверие и широко обществено недоволство от непоследователния курс на СвДП. От партийната му оставка не следва, че той ще сдаде и поста външен министър - новият председател на партията, ако тя остане на власт, автоматично става вицеканцлер. На среща на президиума на либералите в Берлин миналата седмица бе обсъждано кой да наследи Вестервеле. Засега най-вероятен кандидат е 38-годишния здравен министър Филип Рьослер, етнически виетнамец, който е осиновен от германско семейство, когато е бил на 2 години.
Характерната усмивка на Гидо Вестервеле сега изглежда фалшива
Медиите в Берлин коментират много оживено какво е накарало шефа на германската дипломация да се оттегли от лидерския пост, какви последствия може да има решението му за перспективата на либералите и дали ще се запази управляващата коалиция? С особена острота стои и въпросът, ще последват ли промени във външната политика на Германия? Вестервеле е против разположените на германска земя американски тактически ядрени ракети и, заедно с Меркел, и против акцията на НАТО срещу Либия... Вестервеле е критикуван и често осмиван за работата си като външен министър. "Господин Кресльо" го нарече седмичникът "Шпигел". Той се ползва с одобрението на 24 процента от германците, докато Меркел може да разчита на подкрепата на 58 на сто от сънародниците й. Всички знаят, че Вестервеле е хомосексуалист, макар той да не го афишира. Миналият септември той сключи брак със спортния мениджър Майкъл Мронтс. За неговия характер и качествата му на политик "Франкфуртер алгемайне цайтунг" писа: "Често му липсва волята да вникне във всички аспекти на проблема, преди да вземе решение". Дипломатите, които той ръководи, казват, че иска да знае толкова, колкото му трябва за следващата пресконференция. Мнозина изразяват тревога, че Германия губи влияние и доверие.
Вероятният бъдещ вицеканцлер на Германия - Филип Рьослер
Снимки БГНЕС
Според предшественика му в "червено-зелената" коалиция - Йошка Фишер, в САЩ смятат германския вицеканцлер за некомпетентен и суетен човек. Фишер писа в "Зюддойче цайтунг", че външната политика на Германия е фарс и че страната е загубила голяма част от доверието, с което се е ползвала в ООН, и може окончателно да се откаже от претенциите си за постоянно място в Съвета за сигурност. Характерен за непремерените изказвания на Вестервеле е неговият призив, Евросъюзът да ускори процедурите по приемането на Турция. Анализатори смятат, че тази позиция може да провокира напрежение в страната и сред коалиционните партньори на СвДП, тъй като в ХДС/ХСС се отнасят скептично към идеята за евентуалното турско членство в ЕС. Изявлението му на практика противопоставя също Германия на главния й съюзник - Франция, която е против приемането на южната ни съседка.
Особено остро Вестервеле е критикуван за драстично намалялото влияние на партията, която той ръководи от десет години. В последно време тя се отметна от основни пунктове в програмата си. Преди инцидента в японската АЕЦ "Фукушима-1" СвДП бе един от главните рупори на ядреното лоби в Германия. След това обаче тя направи обратен завой. СвДП се отказа и от резервите, които имаше по здравната реформа, както и срещу финансовата помощ за Гърция и плана за спасяване на еврозоната. В момента СвДП може да разчита на едва 3 процента от избирателите. За сравнение - на последните парламентарни избори през 2009 г. либералите спечелиха близо 15 процента от гласовете на федерално равнище.
Оставката на Гидо Вестервеле засега не застрашава управляващата коалиция на клерикали и либерали. Почти сигурно тя ще се запази. Малко вероятни са предсрочни избори. Но ако се стигне до извънреден вот, наблюдатели в Берлин не изключват възможността, на политическия хоризонт да се появи първата в историята на Германия "черно-зелена" коалиция (ХДС/ХСС и Партията на зелените). Преди няколко седмици ХДС загуби катастрофално в една от традиционните си крепости - Баден-Вюртенберг, където "зелените" спечелиха 24 процента от гласовете и ще управляват заедно със социалдемократите. Според последните социологически проучвания, Партията на зелените в момента се ползва с доверието на 28 процента от избирателите на федерално ниво. Не се изключва и коалиция на ГСДП със "зелените", както бе по времето на Шрьодер-Фишер. Във всеки случай оттеглянето на Вестервеле от най-високия партиен пост ще има негативно отражение върху ролята на центристките сили в най-голямата западноевропейска държава.