10 Юли 2025четвъртък15:04 ч.

Искаме от Северна Македония подписан ангажимент за жп тунела "Деве Баир"

Предложено е споразумение, което да гарантира, че съседката ни ще изпълни ангажиментите си за изграждане на обекта

/ брой: 8

автор:Дума

visibility 8205

България официално предлага на Северна Македония да се подпише споразумение, което да гарантира изграждането на жп тунела "Деве Баир". Проектът е ключов за региона, тъй като би осигурил трансграничното продължение на участъка от гара Гюешево до Крива паланка (Северна Македония).
Проект на споразумение вече е изпратен до Скопие, като целта е двете правителства да поемат конкретни и ясни ангажименти за реализацията на тунела, съобщават от Министерството на транспорта.
До нуждата от такъв документ се стига не само защото става въпрос за инфраструктурен обект на територията на две страни, но и защото през последната година Северна Македония дава разнопосочни сигнали дали ще инвестира в завършването на тунела, който е част от стратегическия транспортен Коридор номер 8, или ще пренасочи средствата към по-добра свързаност със Сърбия и развитието на другия Коридор - номер 10.
С подписването на документа ще бъдат договорени техническите, финансовите, правните и организационните въпроси, свързани с изграждането на тунела, които трябва да бъдат в съответствие с европейското и национално законодателство на двете страни.
Страните ще се споразумеят коя от тях ще отговаря за изграждането на трансграничното съоръжение, за обществените поръчки и за надзора на строителството - тема, която бе ясно, че ще трябва да се решава тепърва. Предвижда се железопътните управители на България (НКЖИ) и Северна Македония (JП ЖРСМ-Инфраструктура) да създадат съвместни работни групи за подготовка на необходимата документация за тръжните процедури.
До три месеца от влизане в сила на споразумението България и Северна Македония трябва да изготвят и изпратят до Европейската комисия и финансиращите институции общ график за изпълнението на строителството.
"Българската страна е в готовност в най-кратки срокове да започне преговори с Република Северна Македония по предложените текстове, след което да се пристъпи към подписването му“, посочват още от ресорното ведомство.
В края на юли властите в Скопие заявиха, че не виждат смисъл от трансевропейския коридор и ще насочат средствата към Коридор номер 10, който е в посока Сърбия. По-късно София реагира с позиция, че Северна Македония не трябва да спира довършването на връзката заради значението му за НАТО.
Последваха няколко срещи между двете страни, като последно българското министерство съобщи, че се е стигнало до съгласие проектът да бъде продължен. Веднага след това македонски медии писаха, че всъщност тунелът остава под въпрос. Именно заради това се стига до предложението за подписване на споразумението, което цели да гарантира, че Северна Македония ще поеме ангажименти за изграждането на тунела.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 195

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 179

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 183

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 172

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 164

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 215

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ