13 Юни 2024четвъртък11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Да се провикнеш от покрива

/ брой: 77

автор:Светлана Панчева

visibility 776

Последната премиера за сезона на Театрална работилница "Сфумато" е "Кланица" на полския драматург, един от значителните автори на театъра на абсурда - Славомир Мрожек. Написаната през 1973 г. като радиопиеса "Кланица" се поставя за първи път на българска сцена от режисьора Николай Ламбрев-Михайловски. Ако Рей Бредбъри отдавна ни е "сплашил" с "451 градуса по Фаренхайт" какво се случва след флирта на книгите и огъня, Славомир Мрожек с "Кланица" очертава една подобна реалност: срещата на изкуството с "касапщината" в живота също е необратимо жестока. Изкуството няма шанс да оцелее, ако Кланиците и Касапите мощно все повече завладяват територии, смята режисьорът.



Изкуството е Голгота, но за кого и защо? Идеята "да живееш, вярвайки в Спасението чрез изкуство" отдавна е укротила в утробата си до смърт сигурно милиони вярващи. Но тази идея е жива и неукротимо продължава да упоява, да дава енергия и да издига нови олтари. Системата отглежда постепенно и трайно тъпоумието като лека болка за съществувание, животът бързо покрива различието в релефа на всекидневието и еднаквостта става непреодолима мода. "Да съм в общото, да съм неуязвим, да имам удоволствието на деня, да имам най-голямата свобода - да съм капчица от безличието - работа, свободно време и още нещо, не помня какво..." - колко познато и топличко звучи, гали душичката отвътре. Шансът да си различен те обрича на страдание. Матрицата изхвърля различните, допълва той.

Снимки Димитър Христов


А Славомир Мрожек внушава с пиесата си, че само най-издръжливите издържат. "Кланица" е драма на младо момче, изправено пред избора на житейски път. История за търсене на истината, за непохватния опит за съзряване и освобождаване от ограниченията, наложени от властната майка. Младият цигулар, който е главният персонаж в пиесата, иска като Фауст да стигне до Истината на битието. И сам се жертва, за да разбере, да докосне тайната. Изкуството като опозиция на живота винаги дава шанс да се качиш, ако не на камбанария, то поне на покрива на старата дядова къща, да се изправиш прав на керемидите и да се провикнеш - това пък внушава режисьорът със своята постановка.
Спектакълът носи някъде вътре в себе си особена мощна енергия, някакъв привидно скрит бяс, който чрез изпълнението на актьорите, които играят не само всеотдайно, но и истински интелигентно, се прехвърля в залата и се вселява в публиката. Така режисьорът успява да постигне творческата си цел - да разтревожи, да предизвика, да "запали" мотора на съпротивлението и неприемането на матриците, на скованите форми и формалности, на установените правила и ограничения. А именно това е силата и смисълът на мислещия съвременен театър.
Ролите в спектакъла изпълняват съвсем младите актьори Михаил Петров, Савина Бързева, Аделина Петрова, Александър Алексич и Ина Георгиева, завършили Театралната академия миналата година, а също и Веселин Мезеклиев - един от любимите актьори на Николай Ламбрев-Михайловски, с когото са работили неведнъж. Сценографията и костюмите са дело на Чайка Петрушева, преводът е на Чавдар Чендов, музикалната картина е направила Валя Бояджиева.


 

Необходима е консолидация вляво

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 110

Общопрактикуващите лекари драстично намаляват

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 110

Сарафов поиска промени в НК и НПК

автор:Дума

visibility 50

/ брой: 110

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 61

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 60

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 54

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 57

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 63

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 52

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 66

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 60

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 60

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 64

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ