25 Януари 2026неделя17:27 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Чие време изтича

/ брой: 36

автор:Таня Джаджева

visibility 4070

Миналата година Европейската комисия предложи още този март да бъде премахнато прескачането от лятно в зимно часово време и обратно. След като години наред Евросъюзът определяше и гласуваше какви ли не норми и директиви, за да синхронизира живота на европейците независимо в какво време пребивават, сега взе да се чуди как да ги разваля и посъветва държавите членки сами да определят кое време ще използват и как ще се координират помежду си.

"От трибуната всички твърдим, че искаме да действаме мащабно по важните въпроси и скромно по маловажните. Ако обаче законодателството на ЕС диктува на гражданите да местят часовниците си два пъти годишно, никой няма да ни ръкопляска", откри миналата есен Жан-Клод Юнкер и изпророкува "Времето ни изтича".

ЕК може и да предложи край на времевите подскоци още през 2019 г., ама Европарламентът рече, че заради разписанията на влакове и самолети по-добре е решението да се отмести за 2020 г. Австрия по време на председателството си направо предположи, че преди 2021 г. работата няма как да стане.

И ей така нещата се отместват, отлагат, за още преценка, за още допитвания, за още консултации, за още разяснителни кампании. Ще кажете "дреболия, това да ни е проблемът". Може и да е дреболия, ама прекрасно илюстрира колко закърняла е всъщност системата на взимане на каквито и да било решения в този наш общ Европейски съюз. Малко преди да изтече времето на тези евродепутати, те обявиха, че за последно ще връткаме часовниците догодина, а после кой както и каквото реши.

За нашето - българското, решение да не говорим. Властта направи някакво измислено онлайн допитване. Уж повечето българи искали лятно време, пък бизнесът и лекарите скочиха веднага, че то е неестественото и полза за икономиката и здравето няма. Ще чакаме явно времето да изтече. Че да ни кажат какво мнение да имаме.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ