Сблъсъкът:
Американският спорт срещу Тръмп
Играчите разгневиха президента, защото по време на химна коленичат в знак на протест
/ брой: 198
Щом влезе в Белия дом, американският президент Доналд Тръмп обяви война на медиите. За него Си Ен Ен, Ен Би Си, "Ню Йорк таймс" и др. се числят към т.нар. фалшиви медии заради измислените новини, които съобщават - не че няма право Тръмп да ги обвинява, но това е тема на друг коментар. Затова и той предпочита да информира както американската, така и световната общественост за действията и мнението си по злободневните теми през социалните мрежи. Преди дни американският президент дори поиска от Комисията по разузнаване към Сената да разследва "фалшивите новинарски медии".
На мушката на Тръмп в последно време са и американските спортисти. Конфликтът стигна до размяна на цветущи изрази между президента и играчите, които го разгневиха с действията си - коленичат или изобщо не присъстват, докато на игрището звучи националният химн. Така те изразяват своето недоволство от социалната несправедливост, расовата дискриминация и полицейското насилие в САЩ. Протестите не са от вчера, стават по-масови и все повече са насочени срещу самия Тръмп.
Баскетболната звезда ЛеБрон Джеймс нарече американския президент "задник" и "нещастник". "Намираме се във времена, в които човекът, който заема най-влиятелната позиция в света, има възможност да ни обедини като хора, да вдъхнови младите и да им вдъхне спокойствието, че могат да се разхождат по улиците, без да бъдат съдени заради цвета на кожата или расата си. Само че на него не му пука", отбеляза Джеймс, който подкрепя правото на всеки да изразява своето недоволство, макар самият той да не се включва в протеста. "Но аз заставам зад всички тези момчета, защото тук не става въпрос за неуважение към флага и военните. Става въпрос за равенство и за това всеки да има мнение и право да говори свободно", изтъкна баскетболистът.
Тръмп от своя страна пък нарече играчите, които не уважават националния химн, "кучи синове" и призова да бъде уволнен всеки, който прибегне до подобни действия. "Това е много неуважително към нашия флаг и към нашата страна. Така че аз наистина мисля, че собствениците (на отбори) трябва да направят нещо по въпроса", заяви американският президент.
В интервю за "Фокс и приятели" Тръмп обясни, че е близък с много от собствениците във футболната лига, но според него те са "хванати в капан" и не могат да реагират правилно на протестите. "Те казват следното: Ние се намираме в сложна ситуация и трябва да направим нещо. Но аз смятам, че просто са изплашени от собствените си играчи, това е истината. Това е позорно", категоричен е лидерът на САЩ. Освен това Тръмп призова американците да бойкотират мачовете от Националната футболна лига (НФЛ). От НФЛ отхвърлиха призивите на президента и обявиха, че няма да налагат санкции на състезателите.
Началото постави Колин Каперник
Лятото на 2016-а куотърбекът на един от най-популярните отбори по американски футбол "Сан Франциско 49" Колин Каперник, по време на изпълнението на американския химн преди началото на мача остана седнал на скамейката. Ето как обясни действията си Каперник: "Няма да стоя гордо изправен пред знамето на страна, която потиска чернокожите и цветнокожите". Топ играчът, чийто договор не бе подновен и нито един друг клуб в НФЛ не поиска да го привлече, е привърженик на движението "Животът на чернокожите има смисъл", което набира популярност след случаите на полицейско насилие над чернокожи.
Полюсни реакции предизвика тогава постъпката на Каперник. "Сан Франциско 49" се разграничи от действията му, а НФЛ отбеляза, че в правилника няма текст, задължаващ футболистите да стоят прави, докато звучи химнът "Знаме, обсипано със звезди". Популярност доби реакцията в социалните мрежи на майка, загубила сина си в Афганистан. "Това е моят син. Той даде живота си за това знаме и тази страна, а ти проявяваш такова неуважение. Срам ме е от теб, мразя те!", написа тя под снимката на детето си.
Впоследствие Каперник промени начина си на протест, като коленичеше с едно коляно по време на химна. Решението си той обясни с това, че иска да покаже уважението си към американските военни, но няма да спре да изразява протеста си.
Масово недоволство
Гневната реакция и острите изказвания на Тръмп срещу протестиращите играчи получиха ответен удар. В последния уикенд на септември отборите в Националната футболна лига изразиха своето недоволство срещу социалната несправедливост, расизма и полицейското насилие. Играчите коленичиха или сключиха ръце в знак на обединение срещу растящото разединение на американската нация. Преди мача между "Джаксънвил Джагуарс" и "Балтимор Рейвънс" на стадион "Уембли" в Лондон, играчите изслушаха прави британския химн, но коленичиха по време на американския. Към протеста се присъедини и Шахид Кан, собственикът на "Джаксънвил Джагуарс". Играчите на "Стийлърс", "Сиатъл Сийхоукс" и "Тенеси Тайтънс" дори останаха в съблекалните по време на "Знаме, обсипано със звезди".
Състезатели в други спортове също се включиха в масовото недоволство. На първия мач от финалите в женската Национална баскетболна асоциация играчите на "Минесота Линкс" останаха прави, но със сключени ръце, а от "ЛА Спаркс" изобщо не се появиха по време на химна. Брус Максуел от "Оукланд Атлетикс" пък стана първият бейзболист, който коленичи, докато звучеше химнът.
Нарушена традиция
Нарушена бе и традицията шампионите в отборни спортове - баскетбол, американски футбол, бейзбол и хокей, да гостуват на държавния глава в Белия дом, като му носят подаръци. Баскетболният първенец "Голдън Стейт Уориърс" няма да посетят Белия дом. Още когато Тръмп бе избран за президент, треньорът Стив Кър обяви, че няма да отиде в Белия дом, ако отборът му стане шампион. Преди отборът да обяви дали ще приеме поканата на президента, Тръмп я оттегли. "Посещението в Белия дом се смята за чест за един шампионски отбор. Стив Кър се колебае, следователно поканата е отменена", написа американският президент в туитър.
"Нещастник такъв, посещението в Белия дом винаги е било голяма чест за спортистите, но само допреди Вие да се появите", реагира, отново в туитър, ЛеБрон Джеймс.
Смесени реакции
Водещи играчи са разочаровани от поведението на президента Тръмп. Те са на мнение, че той използва спорта, за да разделя обществото така, както прави и с цялата американска нация. Разочарование от Тръмп изрази и собственикът на "Ню Инглънд Пейтриътс" - първенеца на НФЛ по американски футбол, Робърт Крафт, който бе сред финансиралите предизборната му кампания. "Играчите имат своето право да окажат мирно влияние върху социалните промени в нашата страна и да повишат осведомеността по начин, по който се чувстват най-влиятелни", смята Крафт. Капитанът на шампионите от "Пейтриътс" Том Брейди, който неведнъж е обявявал Тръмп за свой приятел, също подкрепя протеста на колегите си. Брейди е убеден, че Тръмп разделя американците с начина, по който говори.
"Дали някой казва на Тръмп да се придържа към политиката, както на нас ни се казва да се придържаме към спорта", попита в туитър играчът на "Детройт Лайънс" Ерик Еброн.
Немалко зрители, цитирани от "Ню Йорк таймс," обаче са на противоположното мнение. Те недоволстват, че спортът се използва за политическа пропаганда.
Да подкрепиш или да осъдиш начина на протест на американските спортисти - въпросът няма еднозначен отговор. Свободата да заявиш позиция срещу уважението към националния химн - това ли е начинът, и то работещият, да получи позицията ти гласност и по-широка подкрепа, за да доведе до желаната промяна?
Играчите на "Бъфало билс" коленичат по време на химна преди мача с "Денвър Бронкос"
Колин Каперник пръв избра този начин на протест
Собственикът на "Джаксънвил джагуарс" Шахид Кан се присъедини към демонстрацията на своите играчи
Звездата на "Уориърс" Стеф Къри и треньорът Стив Кър са част от опита на "Спортс илюстрейтид" да покаже как спортът се обедини срещу вълната от разделение на американската нация по много социални и политически въпроси. "Нация разделена, спорт обединен", отправя своето послание списанието