14 Май 2024вторник20:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Албания изгони ЧЕЗ

Тирана възстанови държавното електроразпределително дружество

/ брой: 246

автор:Дума

visibility 46

Албанската държава окончателно си възстанови електроразпределителното дружество в страната, което беше приватизирано преди години от ЧЕЗ. Албания вече притежава 100% от акциите на дружеството, след като през месец юни правителството в Тирана и чешката компания подписаха споразумение.
През 2009 година ЧЕЗ закупи 76 на сто от акциите от тогавашното държавно дружество за 102 милиона евро. През месец януари 2013 година държавният енергиен регулатор в Тирана отне лиценза на ЧЕЗ поради "липсата на инвестиции в енергийната система и невъзможността да гарантира снабдяването с ток". Търпението на Тирана се изчерпа след серия от прекъсвания на тока и водоснабдяването. От ЧЕЗ тогава се оправдаха, че са били принудени да спират тока заради неплатени сметки, докато правителството смяташе, че компанията не е изпълнила ангажиментите си за инвестиции в инфраструктурата. Според разчетите на албанското правителство, с неизпълнението на поетите ангажименти, ЧЕЗ е нанесла загуби на правителството в размер на 1 млрд. долара.
ЧЕЗ приватизира албанското държавно дружество през 2009 г. и приватизационното споразумение включваше намаляване на загубите по мрежата и по-добра събираемост на задълженията. Албания е страна, която внася ток, а не произвежда всичко у дома. От ЧЕЗ се очакваше и да редуцира високата цена на вноса и да покрие част от високите разходи по този внос. ЧЕЗ обаче не успя нито да намали загубите, нито да повиши събираемостта на задълженията, което доведе до скок в цените с повече от 50% в края на 2012 година. Така албанската държава трябваше да финансира албанската електрическа компания, която да покрива вноса. Това доведе до нови заеми, които бяха удар за бюджета. Правителството обвини ЧЕЗ за огромни щети, а компанията на свой обвини властите и поиска обезщетение за около 200 милиона евро.
След решението за отнемане на лиценза чешката компания заведе дело в Международния арбитражен съд. Още в самото начало при влизането на албанския пазар ЧЕЗ се оплакваше от огромните кражби на ток и загубата на електричество поради лошата мрежа.
През юни тази година новото правителство на социалистите начело с премиера Еди Рама постигна извънсъдебно споразумение с ЧЕЗ и така бе прекратена процедурата в Международния арбитраж. Властите в Тирана се съгласиха да заплатят 95 милиона евро обезщетение на ЧЕЗ и по този начин си възстановиха на сто процента собствеността на дружеството. Изплащането ще стане на няколко вноски до 2018 година.
"Постигнатото споразумение ще ни даде възможност да започнем реформи в енергоразпределителната мрежа и да започнем инвестиции. Това ще доведе до по-качествена услуга за крайните потребители", съобщиха от албанското министерство на енергетиката и промишлеността.

Железничарите искат оставка на ръководството на НКЖИ

автор:Дума

visibility 426

/ брой: 88

БДЖ пак се разделя с хартиеното билетче срещу 16 млн. лв.

автор:Дума

visibility 375

/ брой: 88

Денят на данъчната свобода настъпи

автор:Дума

visibility 353

/ брой: 88

Работници от Бангладеш ще берат череши у нас

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 88

България отхвърля проявата на Силяновска

автор:Дума

visibility 434

/ брой: 88

Шойгу на нов пост, сменя го икономист

автор:Дума

visibility 427

/ брой: 88

Каталунските сепаратисти губят мнозинството си

автор:Дума

visibility 396

/ брой: 88

Накратко

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 88

Дано не е късно

автор:Мая Йовановска

visibility 430

/ брой: 88

Комуникационна грешка

автор:Деси Велева

visibility 382

/ брой: 88

Пак Путин е виновен!

автор:Таня Глухчева

visibility 429

/ брой: 88

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 354

/ брой: 88

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ