17 Юли 2025четвъртък08:51 ч.

Снимка: Асоциация за инсулт и афазия

Дорина Добрева: Терапевтичният прозорец е съществен. Дори при един симптом, звънете на 112!

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Д-р Георги Георгиев: Имаме шанс да въздействаме до около шестия час от инцидента

автор:Дума

visibility 4850

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт.

Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост, възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа, но не знаем какво се случва вътре.

Дорина Добрева, председател на УС на Асоциацията за инсулт и афазия, припомни симптомите - несиметрично изкривяване на лицето, слабост в крайниците, промяна в говора или невъзможност да се отговори дори на прост въпрос.

"Дори ако един от тези симптоми е налице, е задължително да се позвъни на 112."

Терапевтичният прозорец е съществен, подчерта Добрева. Модерното лечение се провежда в рамките на 4 часа след настъпване на инцидента.

Около 50 клиники в страната са подготвени да извършват съвременно лечение, но броят на случаите в тях е много малък, което означава, че хората не са достигнали до медицинската помощ навреме, поясни д-р Георгиев. По думите му, една от процедурите позволява и ефективна намеса до шестия час от настъпване на инсулта.

"Практически имаме шанс да въздействаме до около шестия час от инцидента."

Относно падането на възрастовата граница лекарят посочи, че то е свързано с промяната в начина на живот и фактори от заобикалящата ни среда, които се явяват рискови.

"Има смъртни случаи под 35 години. Те са много по-малко в сравнение с всички останали лица. Хоспитализираните лица под 35 г. за 2023 г. са само 170. Има ги, но все пак не говорим за голямо количество хора. На фона на 50 000 случая това е много малък процент."

Изключително важно и много лесно е да се контролират рисковите фактори – основният е високото кръвно налягане, изтъкна д-р Георгиев.

Приложението "Рискометър" се радва на голям интерес. С него се измерва рисковият фактор в рамките на близките години и хората започват да се замислят, разказа Дорина Добрева в предаването "Хоризонт до обед".

Тя напомни, че сме задължени да изготвим национален план за борба с инсултите, какъвто няма вече 3 години. Добрева отбеляза още колко е важно да има национален скрининг на застрашените групи.

От Асоциацията за инсулт и афазия настояват още за въвеждане на национален стандарт за достигане на пациент с инсулт до медицинска грижа в рамките на терапевтичния прозорец.

БНР

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 1370

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 1326

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1176

/ брой: 129

Епични провали

visibility 1320

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ