20 Юли 2025неделя03:34 ч.

Затлъстяването на децата води до тежки болести в зряла възраст

Гръбначните изкривявания и зрителните проблеми се надпреварват за второто място

/ брой: 214

автор:Аида Паникян

visibility 697

Между 22 и 31% от българските ученици са с наднормено тегло, съобщиха за пореден път от МЗ. Българските специалисти свързват този проблем не само с неправилното хранене, но и с обездвижването на подрастващите. От МЗ в две поредни години издадоха специални наредби за организираното хранене на децата в детските и в учебните заведения. Ала няма никакви обобщения на данните и не е ясно какъв е ефектът от двата нормативни документа. Експертите от МЗ са на мнение, че проблемът се корени в семейната среда: никакви наредби и ограничения извън дома и семейната култура на хранене не могат да ограничат епидемията от затлъсяване.
Обездвижването води и до проблеми с гръбначния стълб и най-вече със зрението. Резултатите от профилактичните прегледи показват, че до 2003 г.

гръбначните изкривявания

са на първо място в структурата на заболяемостта на учениците, а след 2004 г. процентът на учениците с тези отклонения намаляват, но продължават да са сред водещите заболявания, регистрирани от личните лекари. Най-уязвими са децата от начална училищна възраст и учениците в етапа на ранния пубертет (11-14 г.).

Податливи на гръбначни изкривявания са по-често деца с недостатъчно добро физическо развитие, със слаб тонус на мускулите, след прекарани инфекциозни заболявания и със зрителни смущения.

Специалисти препоръчват на родителите да следят:
- работното място на ученика да бъде разположено в най-светлата част на помещението, близо до прозореца
- светлината да идва отляво
- положението на книгата или тетрадката трябва да бъде право, така че тялото да не се извива настрани. Разстоянието между очите и книгата или тетрадката трябва да бъде 35-40 см.
Едно от най-разпространените заболявания сред учениците е сколиозата, която трудно се открива в начален стадий. Болка се усеща, когато вече в гръбнака са се извършили сериозни измемения. Симптомите са: прегърбванена детето, едното рамо е по-високо от другото, едната ръка се отклонява от тялото повече от другата, при навеждане се появява гърбица.

Зрителните проблеми

Ако детето цял ден чете и пише домашни, а след това цяла вечер стои пред телевизора или компютъра едва ли ще избегне късогледството. Особено застрашени от това са често боледуващите от грип, пневмония и тези, които имат късогледи родители, т.е. генетична обремененост.
Децата много по-често от възрастните неглижират зрителните си проблеми. Затова е добре родителите да следят дали прекалено често детето няма следните признаци:
Х Често търкане на очите и мигане.
Х Прекалено приближаване до лицето на мателиали за четене или други неща, които се наблюдават.
Х Избягване на четене или други дейности на близка дистанция.
Х Чести главоболия.
Х Затваряне на едното око.
Х Накланяне на главата на една страна.
Х Завъртане на окото на вътре или навън.
Х Виждане на двойни образи.
Х Загуба на ориентация по време на четене.
Х Трудност при запомнянето на това, което е прочетено.
При по-големите, които почти непрекъснато са пред екраните на компютрите, телевизорите и други електронни средства, може да се прояви и т.нар.

компютърен зрителен синдром

Това сравнително ново понятие е въведено през 1998 г. от американските лекари от асоциацията на оптометристите (тези, които отговарят за проверка на остротата на зрението). По думите им това е специфично нарушение на зрението у хора, които прекарват дълго време пред компютърния монитор и е свързан с 2 групи проблеми - на зрението и на окото. Признаци на първата група са: влошаване на зрението; забавяне на префокусирането от близки на далечни предмети и обратно (нарушение на акомодацията); раздвояване в очите; поява на лесна уморяемост при четене.
Освен това, ако човек внезапно прехвърли поглед от ТВ-екрана на черен или бял предмет, той се "оцветява" в цвета, който е доминирал на екрана. Признаци на втората група са: чувство на парене в очите; усещане за пясък под клепачите; болки в областта на слепоочията и челото; болки при движение на очите; зачервяване на очите.


Ученическата раница

Препоръката на експертите в САЩ е ученическите чанти (раници) да не тежат повече от 15-20% от теглото на детето, което ги носи. В Русия теглото на раницата на първокласника не трябва да е над 300 г (според доклад на руската служба за санитарно-епидемиологичен контрол). В голяма част от западноевропейските страни малките ученици не носят учебници в раниците си.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 6905

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 6543

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 7839

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 7290

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 6965

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 6995

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 6784

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 6982

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 7166

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 7660

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 7251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ