13 Юни 2024четвъртък12:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Защо мрънкат германците?

Пребладаващата част от германското население е убедена, че политиците само увеличават несправедливостта

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 36

Дойче веле

Уредено здравеопазване, добро образование, солидни социални помощи и стабилна икономика - така изглежда Германия през погледа на чужденеца. Самите германци обаче не престават да мрънкат. Какво ли им тежи толкова много?
Разсипаните от кризата испанци, португалци, гърци и ирландци гледат с благородна завист към Германия. Там трудовият пазар е стабилен, а устойчивата конюнктура позволява на заплатите и пенсиите да растат. Всъщност германците заслужават аплодисменти не само за стабилното си икономическо състояние. Неотдавна американският президент Барак Обама похвали специално германската образователна система, тъй като тя проправяла пътя на младите хора към пазара на труда.

Какво не им харесва?

И докато от чужбина гледат на Германия като на обетована земя, в която се живее отлично, самите германци не престават да мърморят. По-голямата част от хората в Германия просто не забелязва съвместно постигнатите успехи. Те предпочитат да се оплакват от нарастващата социална несправедливост. В преценките си обаче те ни най-малко не се опират на фактите, а се влияят лесно от политическите агитатори. Поне това сочат данните от изследване на института "Аленсбах".
Според него за 71 процента от германците социалната справедливост в страната не е достатъчна, при това те смятат, че тя предстои да се увеличава. Участниците в изследването настояват за по-високи данъци върху печалбите на фирмите и по-голямо данъчно натоварване на хората с най-високи доходи.
Повечето граждани недоволстват, че ножицата между бедни и богати се е разтворила твърде много. Те не оценяват това, че по-голямата част от хората днес са много по-добре в икономически план, отколкото преди няколко години, както и че безработицата във Федералната република е на исторически ниско ниво.

Не всички са слепи за успеха

Тъкмо напротив, немалка част от германците се опасява, че нещата на пазара на труда не вървят добре. Позицията им е повлияна от дебата за срочните договори и минималната работна заплата, предизвикан от синдикатите и левия лагер. Покрай дискусията за бедността на възрастните пък населението си е втълпило, че става дума за уникален масов феномен - макар бедстващи пенсионери почти да няма. Въпреки разпределяните огромни суми за социални разходи пребладаващата част от германското население просто е убедена, че политиците само увеличават несправедливостта. Жалко, че управляващите не могат да привлекат вниманието към постигнатите успехи.
И все пак: има и германци, които твърдят, че социалният напредък е факт. Техният аргумент гласи: днес Германия предлага много повече шансове, отколкото дори само преди няколко години - включително на децата от по-бедните семейства.


Въпреки дългогодишен тежък труд милиони жени в Германия са застрашени от бедност на старини. Дори и след 45-годишен стаж тяхната пенсия ще бъде нищожна - далеч под нивото на социалната помощ. В Германия бедността на старини е все още сравнително малък проблем. Засега едва 2% от пенсионерите получават допълнителна финансова помощ от държавата. Според експертите обаче това скоро ще се промени. Сегашната безработица, почасовият труд и лошото заплащане са основните причини за предстоящия проблем.
Най-застрашени от евентуална бедност на старини са жените с т. нар. мини работно място. Това означава трудова заетост със заплата до максимално 400 евро бруто на месец. Към тази сума работодателят плаща 8 евро за данък, 60 евро за пенсионно и 52 евро за здравно осигуряване. С няколко други минимални такси общата сума, заплащана от работодателя, става 124 евро на месец. А работещата получава пълната си брутна заплата. Според сегашния индекс пенсията на тези жени ще бъде под 200 евро на месец. От този регламент в средата на 2011-а бяха засегнати 4,65 милиона жени в Германия. Сега федералното министерство на труда изчисли, че за една година труд на мини работно място се пада пенсия от 3,11 евро на месец. След 45 години работа на базата на трудово възнаграждение от 400 евро на месец според сегашната система пенсията би възлизала на 139,95 евро. Ниска пенсия обаче не означава автоматично беден живот, казват от министерството на труда. Средната пенсия на жените в Германия възлиза на 535 евро месечно. А тъй като към пенсията често се добавят и други приходи, средният доход на самотна жена над 65-годишна възраст възлиза на чисто 1188 евро на месец, съобщава министерството. Пенсионерските съпружески двойки пък имат средно на разположение дори по 2248 евро на месец.

Необходима е консолидация вляво

автор:Дума

visibility 103

/ брой: 110

Общопрактикуващите лекари драстично намаляват

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 110

Сарафов поиска промени в НК и НПК

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 110

Собственици на празни жилища ще плащат такса водомер

автор:Дума

visibility 92

/ брой: 110

Ограничават броя на изпитите за шофьорска книжка

автор:Дума

visibility 84

/ брой: 110

40 лв. за нощувка в къмпинг

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 110

"Булгаргаз" не успя да продаде газов капацитет

автор:Дума

visibility 76

/ брой: 110

Крайнодесни и леви бойкотираха Зеленски

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 110

Германия е близо до задължителната казарма

автор:Дума

visibility 88

/ брой: 110

В Испания влезе в сила законът за амнистията

автор:Дума

visibility 85

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 110

Няма спасение

автор:Мая Йовановска

visibility 81

/ брой: 110

За децата ни

автор:Аида Паникян

visibility 81

/ брой: 110

Компрометираните "европейски идеи"*

visibility 85

/ брой: 110

Фалитът на КТБ - десет години по-късно

автор:Дума

visibility 86

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ