Зърнопроизводителите са в протестна готовност
/ брой: 38
Националната асоциация на зърнопроизводителите обяви протестна готовност в пограничните райони. Недовоството на земеделците е провокирано от интензивния внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна, става ясно от декларация на асоциацията.
От НАЗ алармират, че вследствие на либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна българските земеделски производители отбелязват силно влошаване на конкурентоспособността на стопанствата си. От асоциацията подкрепят транзитните коридори за земеделска продукция, но те не са успели да изпълнят функцията си да стигнат до нуждаещи се страни.
Земеделците са изключително притеснени от смесването на вносни партиди селскостопанска продукция с родно производство и продажбата им като европейска. Друг сериозен проблем е липсата на обичайната пазарна активност от търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури. Има опасност родните производители да не могат правилно да съхраняват реколта 2022 и да не разполагат с достатъчно място, за да приберат новата продукция.
"Ние, хората, произвеждащи храна, призоваваме Министерството на земеделието да предприеме спешни мерки за защита и подкрепа на българските зърнопроизводители във връзка с кризата вследствие на интензивния украински внос на зърнени и маслодайни култури", се казва в декларацията. НАЗ настоява европейските "солидарни коридори" за износ на украинското зърно да минават транзит през България и да стигат до трети държави, застрашени от продоволствена криза. Нужно е земеделското министерство да изпълни задължението си да контролира качеството и да следи съхранението на тази продукция, категорични са от браншовата организация.
Тревога бият и румънските фермери, защото не могат да продават зърно поради наплива на евтина украинска пшеница. Те се опасяват от фалити и замиране на земеделието в страната. Откакто ЕС премахна митата за внос на пшеница от Украйна с цел да помогне на икономиката й на фона на войната, над 2 млн. тона са достигнали до Румъния. Складовете на пристанище Констанца са препълнени със зърно от Украйна. Наполовина по-евтината продукция силно подбива румънския фермер.
Румъния, Полша, Чехия и Словакия вече поискаха мерки от Брюксел. Европейската комисия обмисля да финансира фермерите с около половин милиард евро за загубите от кризисния резерв на ЕС.
От ниските цени на украинското зърно се възползват посредниците, а не потребителите, които купуват хляба на старите цени. Не на последно място вносната пшеница често не отговаря на фитосанитарните норми на ЕС. Така губят и потребителите.