20 Февруари 2026петък15:07 ч.

Зърнопроизводителите са в протестна готовност

/ брой: 38

автор:Дума

visibility 1441

Националната асоциация на зърнопроизводителите обяви протестна готовност в пограничните райони. Недовоството на земеделците е провокирано от интензивния внос на зърнени и маслодайни култури от Украйна, става ясно от декларация на асоциацията.

От НАЗ алармират, че вследствие на либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна българските земеделски производители отбелязват силно влошаване на конкурентоспособността на стопанствата си. От асоциацията подкрепят транзитните коридори за земеделска продукция, но те не са успели да изпълнят функцията си да стигнат до нуждаещи се страни.

Земеделците са изключително притеснени от смесването на вносни партиди селскостопанска продукция с родно производство и продажбата им като европейска. Друг сериозен проблем е липсата на обичайната пазарна активност от търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури. Има опасност родните производители да не могат правилно да съхраняват реколта 2022 и да не разполагат с достатъчно място, за да приберат новата продукция.

"Ние, хората, произвеждащи храна, призоваваме Министерството на земеделието да предприеме спешни мерки за защита и подкрепа на българските зърнопроизводители във връзка с кризата вследствие на интензивния украински внос на зърнени и маслодайни култури", се казва в декларацията. НАЗ настоява европейските "солидарни коридори" за износ на украинското зърно да минават транзит през България и да стигат до трети държави, застрашени от продоволствена криза. Нужно е земеделското министерство да изпълни задължението си да контролира качеството и да следи съхранението на тази продукция, категорични са от браншовата организация. 

Тревога бият и румънските фермери, защото не могат да продават зърно поради наплива на евтина украинска пшеница. Те се опасяват от фалити и замиране на земеделието в страната. Откакто ЕС премахна митата за внос на пшеница от Украйна с цел да помогне на икономиката й на фона на войната, над 2 млн. тона са достигнали до Румъния. Складовете на пристанище Констанца са препълнени със зърно от Украйна. Наполовина по-евтината продукция силно подбива румънския фермер. 

Румъния, Полша, Чехия и Словакия вече поискаха мерки от Брюксел. Европейската комисия обмисля да финансира фермерите с около половин милиард евро за загубите от кризисния резерв на ЕС.

От ниските цени на украинското зърно се възползват посредниците, а не потребителите, които купуват хляба на старите цени. Не на последно място вносната пшеница често не отговаря на фитосанитарните норми на ЕС. Така губят и потребителите. 

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ