Започва сезонът на пъстървата
Не бива да се забравя, че тя е хищна риба и налита на движещи се примамки, но не само...
/ брой: 23
Известно е, че през зимата пъстървите запазват активността си и се ловят еднакво добре в реките и затворените водоеми, при това сега е началото на сезона, когато балканката, американката и сивенът практически нямат друга алтернатива в нашите водоеми. Като цяло пъстървата, особено наскоро пуснатата от някой развъдник, се лови лесно, но това е валидно само за първите ден-два - впоследствие рибите стават капризни и изключително предпазливи. Дори по платените водоеми не всеки успява да си хване няколко пъстърви, макар че често там рибите са повече от водата. Но за истинските риболовци това не е предизвикателство.
На някои пъстървови водоеми вече има здрав лед, други са заледени само частично, трети са напълно свободни от лед, но независимо от леда пъстървите са еднакво активни. Най-популярният, но съвсем не и най-лесен начин за ловене е на плувка. Пуска се дълбочина 1-1,5 м под плувката, която е желателно да е възможно най-малка - от порядъка на 1-2 грама. Използва се основно влакно 0,14-0,16 и повод 0,10-0,12 мм според големината на рибите в конкретния водоем, а куката е по-едра - № 8-10.
За стръв се използват най-често бели и цветни червеи, но не винаги те дават най-добри резултати. Пъстървата налита най-много на червен сьомга-хайвер, който има и изкуствени разновидности специално за риболов. Друга много резултатна стръв е парченце цаца или специализираната флуоресцентна паста, предлагана от много производители. На торен червей също се ловят пъстърви, но не и в големия студ. При риболова на плувка, независимо на каква дистанция от брега ловим, е препоръчително да се дохранва. Използват се или само бели червеи, или килограм намачкана цаца с прибавена в нея пакет галета. И в двата случая се захранва в много малки дози, но много начесто, тъй като пъстървите рядко обират захранката от дъното като шараните и каракудите. Те се влияят от бавно пропадащите хранителни частици или червеи. Видят ли ги, стрелват се да ги събират и тогава попадат на куката. Поради тази причина при риболова на пъстърва е добре да се лови на по-едра от нормалното стръв - например 4-5 бели червея, които пъстървата да забележи по-лесно между другите частици, и тя да я провокира да ги налапа. Не бива да се забравя, че пъстървата е хищна риба и налита на движещи се примамки. Поради това при риболова на плувка трябва често да се презамята и да се използва монтаж на пропадане с разпръснати ситни сачми. Рибите най-често атакуват бавно и естествено пропадащата стръв.
На водоемите, които частично са покрити с лед, пъстървите се държат на самата граница на леда с откритата вода и трябва да се търсят именно там. Освен на плувка пъстървите налитат и на дънни въдици с къси поводи и куки отново с червеи и т.н. Този риболов обаче не е много атрактивен и има по-скоро случаен характер. На водоемите с открита вода и в реките може да се опита риболов на изкуствени примамки. Най-резултатни са въртящите се блесни № 2 и 3, както и малките воблери. Добри резултати дават и мухарките с имитации на естествената храна на пъстървите.
На водоемите, на които вече има здрав лед, като "Широка поляна" и "Беглика", американски пъстърви, макар и нарядко, се ловят на дупка с мормишка и стръв бели червеи или пинки.