19 Юли 2025събота10:23 ч.

Задръжте фанфарите

/ брой: 223

автор:Георги Христов

visibility 2837

Всички си отдъхнахме с облекчение, че сапунката "Брекзит" най-после приключва, при новината за споразумение между ЕС и Обединеното кралство. Но всъщност това не е краят на мъките - и особено силно важи това за британския премиер Тереза Мей. Така че не е време за фанфари. 

Тепърва сделката ще трябва да мине през парламента в Лондон, където Мей ще срещне ожесточена съпротива в лицето на привържениците на т.нар. твърд "Брекзит" - излизане от ЕС без никаква сделка. Цели четирима министри напуснаха кабинета й само вчера в знак на несъгласие с договорените условия. Както пишат британските медии, почти сигурно е, че в този си вариант споразумението няма да получи благословията на британските депутати. Против сделката се обявиха също и лейбъристите на Джереми Корбин, а шотландското правителство директно заплаши да блокира договора и да търси независимост. От другата страна на Ламанша бяха по-радостни от постигнатото, но и предпазливи. И тук Европарламентът ще трябва да се произнесе.

Това означава, че преговорите не само не са завършили, а най-тежката част предстои. Защото отсега нататък и двете страни ще искат да се пресекат червените линии на символичния противник. 

А в целия хаос и какофония много вероятно е цялото британско правителство да падне. Отдавна кръгове сред консерваторите "кроят шапката" на Тереза Мей и сега имат чудесна възможност да реализират плана си. Евентуален рестарт на преговорите с нов кабинет пък обещава още ходене по мъките.

Това е резултатът от пиянството на един народ. Месеци преди крайния срок все още няма никаква яснота ще има ли изобщо "Брекзит" и как точно ще се осъществи той. Едно нещо обаче е напълно ясно - с "Брекзит" британците си вкараха красив и неспасяем автогол и последиците от това ще трябва да се изплащат десетилетия наред. 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ