Зъболекарите настояват за Фонд за профилактика
/ брой: 37
Настояваме да бъде направен план за лечението на хората у нас, да бъде създаден и фонд за профилактика, заяви председателят на Сдружението на зъболекарите в България д-р Венцислав Стоев. МЗ не отговаря в момента на името си, то е по-скоро министерство на лечението, добави стоматологът. Затова от сдружението призовават да се отделят повече средства за профилактика, което ще направи лечението по-евтино и ефективно.
В Конституцията остана положението, че държавата отговаря за профилактиката и средствата трябва да са според нуждите, продължи д-р Стоев. "Държим тези суми да се отделят от Министерството на финансите, за да се започне отнякъде. Трябва да започне пълен скрининг на децата до 18 г.", предлагат от сдружението. Има страни като Дания например, в която е приет Закон за оралното здраве още през 1972 г. и където децата до 18 г. почти нямат изваден зъб, съобщи председателят на сдружението. Касата сега финансира ваденето, и то на постоянни зъби, което е особено плашещо при децата, алармира лекарят.
На първо време трябва да се предвидят средства за почистване на зъбите на децата поне 2-3 пъти в годината, предложи д-р Георги Цалов, зам.-председател на сдружението.
8240 са зъболекарите у нас при население от 7 364 000 души. Това означава, че се падат по 893 души на един стоматолог. Средната норма за европейските страни е 1200-1500 души на един зъболекар, обясни д-р Стоев. Зъболекарите в София, Пловдив и Варна са 52% от общия брой за страната, а има региони, в които зъболекари изобщо липсват. 19% от населението на страната са хора над 65 г., много от тях с проблеми с протезирането, което не се включва в здравното осигуряване. Децата са 16% от населението и пледираме да се обърне специално внимание именно на тях, призова д-р Стоев.