21 Юли 2025понеделник05:29 ч.

Забавачката става задължителна и за 4-годишните

ГЕРБ искат образованието на децата ни да е равно на спящия човек с нощното шкафче, пълно с 500-еврови банкноти, заяви Стоян Мирчев

/ брой: 130

автор:Юлия Кулинска

visibility 887

Предучилищното възпитание става задължително и за 4-годишните деца, решиха депутатите с приемането на първо четене на промените в Закона за предучилищното и училищното образование. Освен задължителната забавачка, измененията въвеждат контрол върху настоятелствата и регламентиране на до 20% дистанционни часове в иновативните училища за учениците от 5 до 12 клас. Държавата ще подпомага заплащането на такси за ползване на детски градини на родителите, които получават социални помощи и/или месечни семейни помощи за деца. За целта в бюджета на т.г. са заделени 10 млн. лв. Крайният срок за въвеждането на промените е учебната 2023/2024 година.

Включването на 4-годишните в предучилищното образование не трябва да бъде задължително, заяви депутатът от ПГ "БСП за България" Евдокия Асенова. Според нея системата не е готова да отговори на това предизвикателство. "Имаме ли достатъчно подготвени учители и адаптирани учебни програми? Имаме ли гаранции за всички заинтересовани участници в процеса - деца, родители и учители, че предлаганата мярка може да бъде приложена навсякъде? Каква е оценката на въздействието на вече въведената задължителна мярка за предучилищно образование на 5-годишните деца?", попита Асенова управляващите. Тя припомни, че родители, родителски организации и омбудсманът са внесли отрицателни становища за изменението.

Предучилищното образование е задължително за 5 и 6-годишните деца, но не всички от тях посещават детска градина, припомни Ирена Анастасова от БСП. Тя изрази съмнение, че след въвеждането на процент онлайн обучение ще има връщане към традиционното образование.  "Това ли е философията на МОН? Ако е така, кажете го открито, а не се опитвайте да го прокарате през задния вход", призова Анастасова. Тя е категорична, че дистанционното обучение създава асоциално поколение. "Общността формира бъдещия човек, а не изолацията. Без ежедневието в училище не може да има истинско обучение, а да не говорим за възпитание. Това не става през екраните", коментира Анастасова. Веска Ненчева от БСП припомни, че 11% от учениците са без технически устройства и интернет и няма как да се обучават онлайн.

ГЕРБ искат образованието на българските деца да е равно на спящия човек с нощното шкафче, пълно с 500-еврови банкноти, възмути се социалистът Стоян Мирчев. Според Иво Христов пътят към ада е постлан с електронното обучение, тъй като то ще произведе биороботи.

ДПС отново поискаха изучаване на турски език в училищата. Ерол Мехмед призова да отпаднат напълно таксите за детските градини, защото грижата за всички деца трябва да е еднаква. Според шефката на образователната комисия Милена Дямянова от ГЕРБ законопроектът не променял нито сегашната система, нито методите, нито видовете обучения.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ