10 Ноември 2024неделя01:14 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

За Темида и слепотата

/ брой: 250

автор:Ралица Табакова

visibility 3022

Това, че българският съд не се радва на особено доверие сред обществото, не е новина. Затова и поредното проучване на "Алфа рисърч" с подобно заключение можеше да мине незабелязано. Новината обаче е в малката подробност, че днес политическият натиск е водещ мотив за несправедливи решения на магистратите.
Доскоро слепотата на Темида зависеше от пълните джобове на съдии или прокурори. Поне така твърдяха проучванията на социолозите и оценките на международните институции. Свикнахме дори от Европа да критикуват най-вече корупцията сред съдии и прокурори.
Днес за 70% от българите слепотата на Темида зависи от политическия елит. Парите под масата са посочени едва от 39 процента от анкетираните. Новината вече се набива на очи: правосъдието се е превърнало в придатък на политическата власт.
Има ли тогава значение дали ще се борим с корупцията и ще изкореняваме връзките между престъпници и прокурори? Какво значение има, че очите на Темида са завързани, когато ушите й чуват всеки ден вътрешния министър да раздава присъди? Как да искаме от съда да чете доказателства, когато един посланик определя кой е опасен човек и кой не е? Как да не правим връзка между съдии и политици, когато в тефтерчето на Красьо се преплитат имената на депутати и висши магистрати?
Абсурдно е да се питаме кое е по-добре -  съдиите да са корумпирани или да се плашат от политиците? Но трябва да се запитаме защо се промени мнението на обществото. Доверието в Темида не се е покачило. Разликата е в причините за зависимостта на съда. Корупцията е тежко бреме и борбата за изкореняването й може би ще е дълга. Намесата на политиците обаче я прави обречена. Защото битката вече не е за спасяване на една институция, а на държавата. Когато съдебната и политическата власт са зависими една от друга, демокрацията е обречена.
Днес властта е в ръцете на хора, за които всеки политически опонент е престъпник. Днес ни управляват политици, за които първата антикризисна мярка са арестите и показните полицейски акции. Днес начело на правителството е човек, който твърди, че народът иска еднолична власт.
Първата стъпка вече е направена - съдът е опорочен в очите на обществото. Парламентът е обезличен. Учените са унизени, лекарите - очернени. След още няколко подобни стъпки няма да има значение дали Темида е сляпа, корумпирана и политически зависима. Тогава всичко ще зависи от настроението на един човек.
Днес все още всичко зависи от слепотата или проглеждането на едно общество.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ