21 Юли 2025понеделник04:02 ч.

За Самуил Български

/ брой: 273

автор:Велиана Христова

visibility 213


Сигурно няма човек в България, който от детски години да не съпреживява един от най-трагичните моменти в родната ни история, когато византийският император Василий II ослепява 14 000 български войници и на всеки 100 оставя един едноок да ги води в Охрид при царя им - Самуил. А българският владетел, който почти половин век води двубой с императора, като ги видял, паднал, покосен от инфаркт. Хиляда години има оттогава. А българската Охридска автокефална архиепископия, продължител на Българската патриаршия от Х век, призната като автономен център на Българската църква дори от Василий II, продължава да бъде център на духовността от 1018 г. през турското робство та чак до 1767 г.


Радостно е, че тези трагични и величави събития в българската история ще се радват на уважение от нацията ни през 2014 г., която по решение на държавата ще премине под знака на един от великите владетели на българското Средновековие. В последните години, вторачени в моментни политически разпри, оглозгани от беднотия, но разделени на враждуващи лагери, българите рядко се сещаме за своята история, която е едничкото ни минало - на всички. Затова, освен на днешните интереси на България, немалко народ вече с лекота посяга и на историята ни.


Направи ми впечатление едно официално титулуване вчера -"Самуил Български". Сещате се защо обогатяваме средновековния ни цар с титли, от които не се нуждаят нито той, нито историята. Ние днес се нуждаем от това. Може да се каже, че то е внимателно и цивилизовано напомняне към съседите ни от югоизток, които въпреки всички писмени и веществени исторически сведения си туриха в центъра на столицата Скопие 5-метров мраморен монумент "македонскиот цар" Самуил. Същия, на чийто пръстен е изписано "цар български". Опитват се политиците им да си създадат липсваща институционална идентичност - с географския ареал на средновековна България. С което всъщност само доказват, че нейни наследници живеят на тяхната днешна територия. Техни предци са ослепените български войници на цар Самуил. Та дано идната 2014 г. не ни даде повод за нова омраза - и на тях, и на нас, защото няма как да се мразиш със себе си.


Обаче. Хайде да не корим другиго, преди да укорим себе си. Хайде спомнете си откога търсим "правилното място" в София за паметник на основателя на държавата ни хан Аспарух. Що нямаме монумент на големи владетели като хан Крум, като хан Омуртаг? Един паметник 1300 години България" имахме - пред НДК, и него оакахме. Вместо в черквата "Св. 40 мъчници" на Търновград да направим пантеон на българските владетели, ние измислихме историческата неправда, че там бил погребан цар Калоян. Що разрушихме Мавзолея, вместо да използваме супердобрата му сграда на суперудобно място, с климатични и всякакви инсталации в нея, за Пантеон на героите в българската история. Сами не ценим историята си, себе си, пък се жалваме, че друг не ни цени.     


С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 8883

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 8298

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 10005

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 9227

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 8843

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 8874

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 8775

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 8908

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 9096

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 9659

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 9251

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ