18 Юли 2025петък18:57 ч.

Юрий Асланов:

За първи път Борисов е от страната на губещите

Развенчаването на мита за непобедимия лидер ще окуражи избирателните нагласи, които до този момент не са се проявявали, казва социологът

/ брой: 23

автор:Юлия Кулинска

visibility 1369

- Как ще коментирате резултатите от референдума за АЕЦ "Белене" и какви изводи може да се направят?
- Безспорен факт е, че провеждането на референдума е събитие по три причини. Първата е, че той въвежда в дневния ред на обществото нещо, което не е по инициатива на управляващите, а по инициатива на опозицията. Случилото се трудно може да бъде неглижирано отсега нататък, защото много пъти ще се връщаме към него и ще го коментираме - в дневния ред на обществото и в дневния ред на парламента е въведен въпрос, който е отхвърлен от институциите.
Второ, в психологически план е възможно това да доведе до презареждане общите нагласи преди парламентарния вот. Ако използваме спортната терминология, за първи път Бойко Борисов загуби мач в национален вот и той е на страната на губещите, а не на победителите. Развенчаването на мита за непобедимия лидер ще окуражи избирателните нагласи, които до този момент не са се проявявали. Мога да потвърдя хипотезата си обаче едва след първото представително изследване след допитването.
Трето, каквото и да се говори, доминиращото настроение в обществото е в подкрепа на ядрената енергетика, без значение каква е активността, или опитите да се неглижира резултатът. И това се отбелязва като първа новина дори и от чуждестранните наблюдатели. За сериозни изводи е рано.
- Каква е причината за ниската избирателна активност?
- Причините са няколко и комплексни. Основната е, че институциите, властта, направиха всичко възможно да внушат на гражданите, че от техния глас нищо не зависи, че резултатите от референдума нямат стойност, затова няма смисъл да се гласува. Това, което наблюдаваме, е, че дори негласувалите, според техните признания, продължават ожесточено да коментират темата в социалната мрежа и т.н. Т.е. отношение и позиция към темата има, има и разделение в обществото по нея. Трябва да признаем, че мнозинството от хората станаха жертва на пропагандата и не видяха смисъл да застанат пред урните, след като им беше внушено, че както и да гласуват, ще стане така, както управляващите решат. Причина за слабата активност е и непоследователността в поведението на властта, и смяната на позициите й, както и многото "мъртви души" в избирателните списъци. Не на последно място - студеното време и лошите метеорологични условия също повлияха, особено на по-възрастните и жителите на селата.
- Кой спечели от провеждането на референдума и необходим ли беше той?
- Референдумът беше много необходим. Първо, защото за първи път се провежда нещо, което има отношение към така коментираното пряко участие на народа в политиката.
Второ, той беше необходим, за да се измери действителната обстановка по отношение на нагласите в обществото. Кой спечели? Безспорно спечелиха привържениците на ядрената енергетика, защото преобладаващите отговори са "да" на строежа на нова атомна централа и на развитие на ядрената енергетика.
Победи активното гражданство, което показа, че не иска да му се налага готово решение. Не смятам, че определена партия може да си присвоява резултатите от референдума и да твърди, че тя е спечелила. Включително и БСП, която беше основен двигател и на подписката за предизвикването на допитването, и на агитацията по време на кампанията. Но резултатът не е вот за БСП. От словото на Сергей Станишев по време на пресконференцията в нощта на 27 януари стана ясно, че той зряло е приел разбирането, че резултатът не е победа на левицата, а на гражданското общество, и че БСП е доволна, че е подкрепила национална кауза, която е победила. Това е така, защото имаше вот "за" и от страна на привържениците на други партии. С "да" гласуваха и хора, които не поддържат определена формация и вероятно не биха гласували за нито една партия, ако това бяха парламентарни избори. Затова референдумът е победа на гражданския сектор над институциите и е добре, че се случи.

 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ