За богомилството в европейската реформация "разказват" изложби в Русе
/ брой: 92
Две изложби за богомилите ще бъдат открити днес в Русе. Едната е в Регионалния музей, а другата - в Русенския университет "Ангел Кънчев". Темата е "Предшественици на Реформацията - богомили, патарени, катари, лоларди". Това е първа по рода си изложба и в известен смисъл световна премиера. Организатори са Регионалният музей - Русе, Русенският университет, Софийската търговско-промишлена камара в лицето на нейния председател Георги Чернев и Емил Вичев.
Автори на изложбата, резултат на неколкогодишен труд, са проф. Георги Василев от Университета по библиотекознание и информационни технологии и проф. Ален Вюйомен от университета в Артуа. Изложбата събира богат доказателствен материал, че богомилството и неговите западноевропейски разклонения са една от основните идейни струи на европейската реформация. Навсякъде, където е преминала богомилската вълна, е предизвикала предренесансово оживление - в Босна, Северна Италия, Южна Франция, Англия.
Проф. Йордан Иванов и проф. Иван Шишманов отбелязват тази връзка, която доскоро не бе проучена, и първи у нас с нея се заема проф. Георги Василев. Изложбата се състои от три части - "Богомилство на Балканите", "Богомилство и свързаните с него движения и култури в Западна Европа" и "Български апокрифни и богомилски представи в английската култура XII-XIX век".
Последната, трета част, е изцяло дело на Г. Василев и почива на научните резултати от книгите му "Българската "ерес" и английската реформация (богомило-катарски влияния върху Уиклиф, Лангланд, Тиндейл, Милтън и Блейк)" и американското издание "Heresy and the English Reformation: Bogomil-Cathar Influence on Wycliffe, Langland, Tyndale and Milton".
Изложбата е една от първите прояви на създадения към Университета по библиотекознание и информационни технологии, с ректор проф. Стоян Денчев - Академичен изследователски център "Богомилството и Европа", единствен по рода си в света. Председател на Консултативния съвет е акад. Васил Гюзелев, в неговия състав са проф. Надежда Драгова, доц. Ерика Лазарова, френският академик Еманюел Льоруа Ладюри, проф. Норман Танър от Папския Грегориански университет, проф. Рьоне Вайс от Лондонския университет и др.
Организаторите планират изложбата да обиколи не само големите български градове, но и да гостува в цяла Европа. За София се предвижда да бъде открита през септември, научи ДУМА от Г. Чернев, председател на СТПК.