09 Ноември 2024събота20:42 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

"Коммерсант":

"Южен поток" се сблъска със служебния премиер

Експерт: Всяко ново българско правителство изостря съвместните проекти с Русия в енергетиката. Най-малкото сега вече е ясно, че в набелязаните срокове строителството няма да започне

/ брой: 85

visibility 251

Проектът за газопровод "Южен поток" отново се сблъска с проблеми в България. Служебното правителство на страната възнамерява да преразгледа инвестиционното решение за българската част от тръбата, настоявайки, че предишните власти са се съгласили да участват в нея при неизгодни условия. През май в България ще има избори и правителството отново ще се смени, затова "Газпром" ще преговаря вече с него, смятат експертите. Но забавянето заплашва да провали сроковете със строителството, пише "Комерсант", цитиран от БГНЕС.

Българският премиер Марин Райков заяви, че е "необходимо да се проведе още един задълбочен анализ на инвестиционното решение на проекта за газопровод "Южен поток" и да се отдели внимание на неговите "най-чувствителни места". Той поръча да се организира работна среща по този въпрос. Кога ще се състои и какво точно не се харесва на българската страна, премиерът на разясни. В МИЕТ, което се занимава с "Южен поток", отказаха да коментират. Източник на "Комерсант", близък до правителството, заяви, че проблемите са в "икономиката на проекта". Според него българската отсечка е прекалено скъпа /3,3 милиарда долара/, а държавният Български енергиен холдинг /БЕХ/ притежава 50% в компанията оператор "Южен поток България АД". Предвижда се, че проектът ще бъде изцяло финансиран от руска страна, а БЕХ ще й върне парите за сметка на транзитните плащания, които изхождат от 1,7 долара за 1000 куб.м. газ на 100 км /два пъти по-евтин транзит, отколкото през Украйна/, което ще отнеме над 25 години, заяви събеседникът на "Комерсант". Т.е. през това време България няма да получава преки доходи.

Източникът на Комерсант", близък до "Газпром", потвърждава принципа на отчитане на инвестициите на БЕХ, но заяви, че транзитната такса още не е договорена. Същият принцип ще бъде приложен и в Сърбия /нейният участък струва 1,7 милиарда долара/. Това заяви вчера след среща с руския премиер Дмитрий Медведев неговият сръбски колега Ивица Дачич, определяйки предложението като "много коректно". Строителството на сръбския участък трябва да започне през декември, веднага след стартирането на изграждането на българския, което е планирано за юни. Този срок може да бъде провален от още един фактор: вчера заместник-председателят на партията ДСБ Иван Иванов /който беше и заместник-председател на парламентарната комисия по енергетика/ заяви пред "Комерсант", че ще изкара хората на улицата, ако строителството започне в разгара на туристическия сезон.

Събеседникът на "Комерсант" в "Газпром" нарече ситуацията в България "леко объркване", от което новите управляващи искат да се възползват за да се пазарят допълнително с руския монополист. Според него, в най-скоро време може да се състои "работна среща" с българските партньори.

Проблеми с България са възниквали и преди. Страната вече се отказа от строителството на АЕЦ "Белене" и замрази проекта за петролопровод Бургас-Александруполис. В средата на 2012 управляващите даже заплашиха да се откажат от "Южен поток", искайки намаляване на цената на газа, висока тарифа за транзита и норма за рентабилност на проекта. В "Газпром" започнаха да говорят, че вместо през България тръбата може да премине през Румъния, макар че това ще оскъпи проекта. Въпреки това през ноември "Газпром" и БЕХ подписаха окончателно инвестиционно решение за българската отсечка.

България стана последната транзитна страна, с която "Газпром" се договори в последния момент за строителството на тръбопровода, за да спази сроковете, които даде президентът Владимир Путин. В замяна България получи намаление на цената на газа от 22%, а също така съгласието на "Газпром" да спонсорира софийския клуб "Левски". Тогава Алексей Милер заяви, че цената на газа за България от 2013 "ще бъде една от най-ниските… благодарение на стратегическото партньорство в газовата сфера. Но през февруари тази година заради ръста на цените на тока в България започнаха масови протести и сблъсъци с полицията. Правителството на Бойко Борисов подаде оставка. Президентът Росен Плевнелиев назначи за служебен премиер Марин Райков, бивш посланик в Париж и заместник-министър на външните работи, който се смята за прозападен политик. Официално той ще бъде начело на правителството до средата на май, когато ще се проведат парламентарни избори и ще се състави ново правителство. Вчера ръководството на ФК "Левски" заяви, че "Газпром" е прекратил до тогава преговорите с тях за спонсорство.

"Всяко ново българско правителство изостря съвместните проекти с Русия в енергетиката. Най-малкото сега вече е ясно, че в набелязаните срокове строителството няма да започне", заяви старши анализаторът от енергийния център към бизнес училището "Сколково" Мария Белова. Михаил Корчемкин от East European Gas Analysis е съгласен, че "служебното правителство иска да получи допълнителни отстъпки и заедно с това да спечели точки за предстоящите избори". Но това не е главният проблем пред "Южен поток", заяви Мария Белова. Главният си остава Третият енергиен пакет на ЕС, чийто активен привърженик е Марин Райков. Иван Иванов заяви пред "Комерсант", че България смята да го спазва. "Газпром" разчита, че всяка от транзитните страни ще признае "Южен поток" за национален проект, за да може да получи статут на трансгранична мрежа и да го извади из под действието на нормите на ЕС, като по този начин се избегне необходимостта да се предоставят половината от мощностите на тръбата на трети доставчици. Но за момента само Сърбия е признала "Южен поток" за национален проект.

 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ