10 Ноември 2024неделя01:15 ч.

ВРЕМЕТО:

В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна. В неделя ще остане ветровито, а застудяването ще продължи. Превалявания се очакват главно в Северна България, а над югозападната половина от страната ще има и слънчеви часове. Райони с валежи ще има и в началото на новата седмица. Температурите ще останат без съществена промяна.

Яйце от кристали краси "Александър Невски"

Ювелирната скулптура ще бъде разположена за 24 май пред входа на Българската църква в Рим на площад "Ди Треви"

/ брой: 97

автор:Альона Нейкова

visibility 471

Двуметрова бижутерна скулптура "Великденско яйце" още няколко дни ще краси храм-паметника "Св. Александър Невски" в София. Уникалното произведение е изработено от скулптора Георги Андреев и неговия екип от пловдивското "Studio avantgarde design". Близо 20 души са се трудили почти 2 години, за да създадат от иноксова стомана с титан уникално нитритиево покритие, обсипано с кристални камъни в цветовете на дъгата. Това са вечни материали, които няма да изгубят във времето своите качества и блясък, коментира произведението си Георги Андреев.
Секторите на яйцето са във формата на ромб, в който е вписан символът на християнската вяра - кръстът. Той е филигриран с вплетени в него цветя - олицетворение на пролетта и възраждането на живота. Върху кръста може да си види и сърце - символ на любовта, както и четирилистна детелина - знак на надеждата. Кръст увенчава и върха на яйцето. А златният цвят подчертава светостта и тържествеността на празника.
Знае се, че първото великденско яйце по традиция е в червен цвят, символизиращ кръвта на Исус. Поради това всички диагонали на ювелирната скулптура са обсипани с 2000 рубинено-червени кристала. По вертикала яйцето на Георги Андреев се състои от 11 сектора, като цветните камъни върху тях символизират апостолите - последователите на Христос.
Златното яйце бе поставено в "Св. Александър Невски" 5 минути, преди в катедралата да пристигне Патриарх Максим за Великденската служба, сподели епископ Тихон. Той благослови произведението на бижутерното изкуство на пловдивския скулптор и дари екипа, създал творбата, със здравец. Покажете в Брюксел, че не сме турска тоалетна, а райска градина - така свещеникът пожела късмет при представянето на яйцето в столицата на Европа. Авторът на произведението очаква именно от чужбина да проявят интерес и да го купят, защото не се надява някой в България да има тази възможност.
Ювелирната скулптура "Цветница" на Георги Андреев също краси храма. Еднометровото произведение от иноксова стомана е окрасено с 18 различни вида цветя, ръчно декорирани и оцветени по специална технология.
За наближаващия 24 май - празника на българската просвета и култура и на славянската писменост, Андреев планира да разположи ювелирната скулптура "Великденско яйце" пред входа на Българската църква в Рим на площад "Ди Треви". А у нас ще представи друго уникално произведение, съдържащо букви от азбуката ни.
 

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 1742

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 1100

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 1599

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 1744

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 1725

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 1767

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 1752

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 1489

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 1560

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 1589

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 1442

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ