26 Април 2024петък04:35 ч.

Вратарят на Катар Саад Ал Шееб (вляво) фаулира за дузпа Енер Валенсия, който вкара и двата гола в откриващия мач, Снимка БТА

Яки критики към Катар

Домакините на Мондиала създали слаба организация

/ брой: 227

visibility 29

Катар отнесе жестоки критики заради слабата организация на Мондиала. Всичко започна от мача на откриването, който домакините загубиха с 0:2. От показаното на терена стана ясно, че арабите нямат ниво, за да играят на Мондиал. А във ВИП ложите почти нямаше жени, което светът не приема.
Отделно хиляди от феновете не се върнаха на трибуните за второто полувреме. Към края на откриващия двубой стадионът вече бе наполовина празен.
"Когато говорителят на стадиона гордо обяви, че има 67 хиляди зрители на трибуните на "Ал Байт", мнозина отдавна бяха напуснали. И дори да е имало някакво съмнение по тази тема, Световното - най-изискващото и зрелищно спортно състезание в света, имаше нужда само от 3 минути, за да ни го припомни", анализира в. "Ла Република".
Испанският в. "Марка" отбелязва, че Катар е инвестирал средства, за да изгради климатизирани стадиони, но "не и да играе добър футбол, а в елитния футбол това е невъзможно без талант".
По време на мача бяха "счупени" няколко антирекорда. Имаше само 11 удара към вратите - това е най-малко в историята на Мондиалите. За първи път домакинът на турнира започна със загуба. В мача имаше 6 жълти картона и това се превърна в най-грубия мач на откриването от САЩ 1994, когато Германия и Боливия получават 6 жълти картона и 1 червен.
Вкаралият и двата гола Eнер Валенсия бе избран за Играч на мача. "Толкова много пъти съм мечтал да спечеля този мач на откриването. Сбъднах една мечта, че успях да отбележа и да помогна на моя отбор да вземе трите точки", каза Валенсия.
Голът, с който той откри резултата, беше от дузпа. За първи път в историята дебютното попадение на Световно е отбелязано по този начин. Нападателят на Фенербахче е първият футболист с два гола за едно полувреме в първата среща на Мондиал. 33-годишният Валенсия вече има 5 попадения на световни първенства, предишните 3 бяха на Мондиал 2014. Той е вкарал последните 5 гола за Еквадор на световно първенство, с което доближи рекорда на португалеца Еузебио (от Англия 1966), италианеца Паоло Роси (от Италия 1982) и руснака Олег Саленко (от САЩ 1994), които имат по 6 поредни гола за своите страни.
Стартът бе белязан и от жесток гаф, който доведе до куп ранени. Фензоната в парка "Ал Бида", Доха, бе на крачка от нов "Хилзбъро" инцидент. Домакините пуснаха фенове два пъти над капацитета на зоната - 40 000. Наложи се излишните да бъдат прогонени от органите на реда. Това доведе до блъскане, мачкане и паника. Грозните сцени продължиха 45 минути, отчетоха световните медии. "Беше страшно", коментираха чуждестранни фенове. "Такъв безпорядък и липса на организация никога не е имало", жалваха се те.