03 Май 2024петък17:59 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ябълка на 4000 години бе открита във Виена

Находката е най-древното доказателство за наличието на тези плодове на територията на днешна Австрия

/ брой: 221

автор:Дума

visibility 474

Сушена ябълка на 4000 години бе открита в района Оберлаа на австрийската столица. Сензационната находка е направена от Университета за природни ресурси и науки за живота, BOKU, във Виена и общинското предприятие "Археология". Това се случва няколко дни преди Деня на Ябълката, който в Австрия се чества всеки втори петък на ноември, уточниха от Ойроком-ПР София, част от мрежата за международни връзки на Община Виена.

По време на разкопките на земеделско неолитно селище, което датира от 2400 г. пр.н.е., бяха открити остатъци от овъглена дива ябълка. Иде реч за най-древното доказателство за наличието на тези плодове на територията на днешна Виена. Разкопките показват, че дивата ябълка е била умишлено донесена в селището от околните гори и вероятно е складирана за зимата. Плодът е разрязан наполовина и очевидно изсушен, обяснява Мариан Колер-Шнайдер, която е археоботаник в BOKU и има дългогодишен опит в проучването на растителни останки от археологически обекти.

Учените познават подобни находки от Швейцария, където, нарязани на половина, дивите ябълки са били нанизвани на лико и сушени за зимата. През неолита тези плодове са били високо ценени и са служили като незаменими източници на витамини през зимните месеци. Възможно е ябълките от Оберлаа също да са паднали в огъня, докато са  били сушени в пещ, а след това да са изхвърлени на боклука, където след 4000 години са открити.

Находката определено е европейска дива ябълка (Malus sylvestris), която е прародителят на днешната ябълка, твърдят учените. Първите култивирани плодове от този вид са дошли в Европа от Централна Азия едва хилядолетия по-късно, кръстосвайки се с местните диви ябълки по пътя си насам. Сред тях са алтайската ябълка (Malus sieversii ) и кавказката дива ябълка (Malus caucasica), която все още може да бъде срещната като диворастяща в планинските райони на Южна Азия.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 989

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 963

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1005

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1160

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1002

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1147

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 971

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1078

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ