Втори дамоклев меч над евроикономиката
/ брой: 103
Симеон НИКОЛОВ, Българско дипломатическо дружество
В Западна Европа набира скорост дискусията за предстоящи санкции срещу Китай по подобие на тези срещу Русия. Сериозно безпокойство се забелязва в деловите среди в Германия.
Президентът на Федерацията на германските индустрии Зигфрид Рувурм се обяви против ограничаване търговските отношения с Китай и предупреди за драматични последици за Германия, тъй като ключови индустриални сектори са силно зависими.
Санкции срещу Китай ще имат опустушителни последици. "Фолксваген" реализира 40% от продукцията си в Китай. БМВ и "Даймлер" генерират една трета от приходите си също от Китай. След санкциите срещу Русия това ще е втори дамоклев меч над германската индустрия.
Ако с решенията за руския газ Европа се простреля в крака, санкции срещу Китай ще взриви бомба под краката й.
Кой е диригентът на тези събития, заинтересован от една слаба Европа, е ясно. Основателни ли са обаче опасенията на европейския бизнес?
Съдейки по подготовката на Китай за посрещане на такива санкции, отговорът е "да". Нещо повече, ако трябва да вярваме на "Уолстрийт джърнъл", Пекин е наредил "преход към военно-временно положение".
На военния район Гуандун е наредено да мобилизира огромни ресурси за нахлуване в Тайван: 1358 армейски части със 140 000 души, 953 кораба, 15 500 военни експерти от различни области, 64 ро-ро кораба, 3865 безпилотни летателни апарата, 588 влакови вагона, 6 корабостроителници, 14 спешни мобилизационни центъра, зърно и петролни складове, болници, кръвни банки и др.
От друга страна обаче, Китай няма интерес да влошава отношенията си със Запада.
Времето ще покаже и сроковете за това се скъсяват. Най-късно до есента на настоящата година.
Доброволци в армията на Полша
Бартош СЕНЯВСКИ
Малко след като Русия нахлу в Украйна, полското правителство обяви плановете си да засили отбранителния капацитет на страната срещу потенциална руска инвазия. Бяха обсъдени много проекти - както увеличаване на бюджета за отбрана, така и задължителни часове по стрелба за деца, като част от основната учебна програма в училищата.
Доброволната военна служба е толкова примамлива възможност, че ще позволи на Полша да удвои размера на армията си, коментира полският министър на отбраната Мариуш Блашчак.
Споменава се и план за увеличаване на полската армия. В момента въоръжените сили наброяват около 144 000 войници - 111 500 професионални и 32 000 от Силите за териториална отбрана. Армията разполага и с 1,7 милиона резервисти.
Варшава има план да увеличи армията и укрепи военния резерв - целта е 300 000 професионални войници да защитават полските граници по всяко време.
За целта е приет закон, увеличаващ военните разходи до 3% от БВП и въвеждащ нов начин за присъединяване към армията - доброволна основна военна служба.
Министър Блашчак очерта подробностите - доброволецът, който ще стане войник, ще премине през два етапа на обучение - 28 дни основно обучение, последвано от 11 месеца специализирано обучение в неговото подразделение. През това време войникът ще живее в дома си, вместо в казарма, като ще получава заплата (около 1000 евро на месец).
"Нашата цел е да създадем толкова силна полска армия, че нито един евентуален агресор да не посмее да атакува родината ни", каза министърът по време на пресконференция на 26 май. Той също съобщи, че в първия ден на набирането на доброволци (21 май) около 1600 души са се записали за военна служба.