26 Април 2024петък07:41 ч.

Волейболистите прескочиха и Румъния

Мартин Атанасов наниза 15 точки в мача

visibility 24

България записа втора категорична победа на европейското първенство по волейбол. В Монпелие Възпитаниците на Силвано Пранди записаха чист успех и срещу Румъния с 3:0 гейма (28:26, 25:20, 25:20) в мач от втория кръг в Група А. Така нашите са 99% сигурни за втората фаза, в която продължават първите 4 отбора в групата.
Италианският селекционер на България заложи срещу Румъния на същия стартов състав, който вчепа прегази и  Гърция с 3:0: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Мартин Атанасов, Тодор Скримов, Виктор Йосифов, Светослав Гоцев и Теодор Салпаров-либеро.
Националите поведоха с 20:16 след нов ас на Мартин Атанасов, но Румъния намали разликата само на 1 точка при 20:21. Силвано Пранди взе прекъсване. Тодор Скримов завърши атаката си за 22:20. Волейболистите от Северната ни съседка успяха да изравнят при 22:22. Силвано Пранди взе второто си прекъсване. Георги Сеганов вдигна на Тодор Скримов в зона 4 и 23:22. Румъния отново изравни при следващото разиграване с атака през центъра за 23:23. Разван Михалчеа атакува в аут и България стигна до геймбол при 24:23. Дануц Паску взе прекъсване за Румъния. Вистор Йосифов би начален удар в аут и 24:24. Мощен сервис на 39-годишният Лаурециу Лика и ас - 24:25. Лика би нов начален удар в аут - 25:25. България спечели първата част с 28:26 след пореден ас на Мартин Атанасов.
През втората част българите стартираха много хо-уверено и поведоха бързо със 7:2 след тройна блокада. Ас на Георги Сеганов и 8:2. Румънците записаха 4 поредни точки и намалиха до 6:8. Силвано Пранди взе прекъсване. Ас на Тодор Скримов и атака на Мартин Атанасов направиха резултата 13:7. Нов ас на Тодор Скримов и 14:7. Атака в центъра на Виктор Йосифов - 15:7. Техничен блокаут на Мартин Атанасов и националите дръпнаха със 17:10. Румънците записаха 3 поредни точки до 13:17, но атака на Цветан Соколов по диагонала от зона 4 направи 18:14. Още 2 поредни точки за Румъния и при 18:16 Пранди взе второто си прекъсване във втората част. Волейболисти дръпнаха с 4 точки при 21:17, след като румънците докоснаха мрежата, а с блок на Светослав Гоцев България стигна до геймбол при 24:19. Успехът за националите във втората част подпечата отново Мартин Атанасов с атака по диагонала от зона 4 за 25:20.
Румънците поведоха в началото на третата част с 4:3. но последваха 4 поредни български точки след атака на Цветан Соколов и 7:4. Тройна българска блокада направи 10:6. Пайп на Тодор Скримов и ас на Мартин Атанасов изведоха България с 5 точки напред при 12:7. Пайн на Мартин Атанасов и атака на Тодор Скримов направиха 14:8. Цветан Соколов направи разликата 7 точки - 16:9. Мартин Атанасов пусна технично топката в атака за 17:10. Срус блокаут на Мартин Атанасов дръпнахме с 20:15, но Румъния намали до 20:22 след блок на Силвиу-Йоан Сусон. Пранди взе и второто си прекъсване. Ас и атака на на Цветан Соколов изведоха България до мачбол при 24:20. Нова атака на Цветан Соколов от зона 2 и 25:20 в третата част и 3:0 гейма в мача.
Мартин Атанасов бе най-резултатен в мача с 15 точки (3 аса, 71% ефективност в атака, 39% перфектно и 61% позитивно посрещане). Тодор Скримов добави 14 (3 аса, 1 блок, 67% ефективност в атака, 29% перфектно и 50% позитивно посрещане). За Румъния Разван Михалчеа наниза 11 точки (3 блока, 80% ефективност в атака).
Утре България излиза от 21,45 часа срещу тима на Португалия, а мачът отново ще се излъчи по БНТ 3.