Според зам.-министър Божан Стоянов
ВЕЦ-те произвеждали безплатен ток
/ брой: 80
От съображения за национална сигурност в момента се ограничава производството на електроенергия от атомната централа, от въглища и от възобновяеми енергийни източници за сметка на електроенергията, добивана от водните централи. Това каза Божан Стоянов, заместник-министър с ресор "Енергетика" в Министерството на икономиката, енергетиката и туризма пред "Фокус". "В момента много от язовирите са пълни с много вода и ще продължават да се пълнят. Тази вода трябва да се отработи, за да не предизвика наводнения. Това не дава друга алтернатива освен да се ограничи производството от други източници - атомна енергия, енергия от въглища и енергия от възобновяеми енергийни източници", обясни той.
В писмото на ЕСО до ЕРП-та, ДКЕВР и МИЕТ обаче под ограничителната мярка попадат и водноелектрическите централи.
"Колегите от Централно диспечерско управление са взели решение за намаляване на произведеното количество енергия от атомната централа. Решение, което са взимали много пъти по това време на годината. Не говорим за нищо необичайно, за нищо аварийно. Това е решение, технически ход, който се извършва в момента. За сметка на енергията от АЕЦ, в момента имаме практически безплатна енергия от водните централи. Поддържа се необходимият минимум от конвенционални централи, които работят на въглища, за да има т.нар. стабилност в електрическата система. Решенията за това кои точно централи да бъдат спрени се взимат и на финансов принцип", каза Божан Стоянов.
БЕХ: Може да се продава само енергията от водните централи
Ако се договори реална и адекватна цена може да бъде пусната продажбата на електроенергия, произведена само от ВЕЦ-те. Това заяви Михаил Андонов, изпълнителен директор на Българския енергиен холдинг (БЕХ), по време на заседание на браншови съвет в МИЕТ, предаде „Фокус”. Според Андонов обаче, подобен износ ще се случи само ако договорената цена не е по-ниска от себестойността на електроенергията.
„Нека топлофикационните централи да спрат да продават топлоенергия, а не само да надуват парното с цел да показват ефективност”, призова директорът на БЕХ.
Проблемът на въгледобива е именно грешната схема, по която се определя цената на въглищата, защото не може 6 години тя да стои замразена изкуствено, подчерта Андонов. По думите му обаче, ако тя бъде вдигната с 10 или с 20 лева, проблемът отново няма да бъде решен.
„Мините, за да работят, трябва да получават това, което им се полага. Ако те сами произвеждат около 100-120 хил. т въглища на ден, това ще е достатъчно, за да покриват издръжката, заплатите и дори ще инвестират в поддръжка на съоръженията”, отбеляза Михаил Андонов.