18 Септември 2025четвъртък15:39 ч.

Въх, уби ма!

/ брой: 247

автор:Мая Йовановска

visibility 6537

Има сектори, в които с десетилетия нищо, ама нищо не помръдва. Макар постоянно да се демострира учудване от неизменно негативното мнение и отношение на потребителите. Как пък не се стопиха тия прословути 12 млрд. евро, както беше изчислено в началото на века, че са необходими за инвестиции в обновяване и подобряване на ВиК-сектора. Как пък не намаляха тия митични загуби на вода от средно близо 60 на сто за страната?! Или може би са се "стопили" до към 55%? Срам! Кохорти от министри повтарят едни и същи констатации, които не водат до никаква промяна.
Другият неизменен фактор през годините е постоянното поскъпване на водата. Да, предстои ни ново само след дни. Жителите на 37 града ще бъдат "зарадвани" със средно с 15% по-скъпа вода. Според изчисленията на КЕВР за 8 дружества се предвижда поскъпване с под 10%. Рекордьори по скок са в Берковица - с 80%, и Сливен - с 40,7%. Най-флапиращи обаче ще бъдат цените, въпреки по-ниския процент на увеличение, други 10 "щастливци". В Разград водата ще струва 6,08 лв. за кубик като това е и най-високата цена в цялата страна. В Силистра, Русе, Варна, Шумен, Смолян, Търговище, Стара Загора, Хасково тя ще минава 5 лв. на кубик. В 11 града хората ще плащат е между 4 и 5 лв. като това е най-масовият диапазон.
У нас вдигането на цените винаги се обосновава и разрешава от КЕВР на база обещани и записани в плановете на дружествата бъдещи инвестции. Оказва се, че предстоящото, доста солено поскъпване пък било, защото сега се отразявали вече направени инвестиции! Въх, уби ма!
При тези неизменно огромни загуби и наличието на населени места, в които продължава хората да остават без вода или водата е с лошо качество, нещо много неефективни се оказват тези инвестиции. У нас цените по никакъв начин не са обвързвани с изпълнението на показателите за качество и на инвестиционните програми на ВиК операторите, освен на хартия. Впрочем този път освен традиционните подписки срещу предстоящото поскъпване, имаме нов феномен - жалби от граждани до омбудсмана преди още да е започнало самото увеличение. Това не е ли знак?

Язовирите са 59% пълни, но загубите по мрежата стигат до 90%

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 174

Увеличават месечната докторантска стипендия

автор:Дума

visibility 444

/ брой: 174

Кметът на Огняново нападнат и бит от хотелиер

автор:Дума

visibility 506

/ брой: 174

526 училища ще имат статут на иновативни през 2025/2026 г.

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 174

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 508

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 394

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 500

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 570

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 562

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 404

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 426

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 477

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 416

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ