19 Юли 2025събота05:40 ч.

В разграден двор

/ брой: 11

автор:Веселка Венкова

visibility 803

Няма фактори, налагащи поскъпване на хляба с 15-20 на сто или цени на олиото от 4-4,50-5 лв. Това обясни министърът на земеделието и храните след извънредното заседание на Консултативния съвет по зърното, което сам свика спешно. Били представени "интересни гледни точки и много задълбочен анализ на Националната служба по зърното и фуражите", от вчера част от новосъздадената Агенция по безопасност на храните. Излиза, че изнесените данни за поскъпването на храните от началото на годината си ги фабрикуват медиите.
Трайна била тенденцията за поскъпване в европейски и световен мащаб, застрахова се Мирослав Найденов и прехвърли вината върху търговските вериги, които натискали родните производители. И той прозря най-сетне, че българският производител субсидира чуждите търговски вериги. Кел файда, би рекла баба ми. Единият от механизмите, който можело да се използва (а дали?), щял да е засилване на контрола по отношение на качеството. От новата агенция по храните, разбира се. Понеже се справи с всико друго, Найденов поема и нейното управление.
Както е тръгнало, всичко, което ядем, ако можем да си го позволим, ще е "контролирано". Преди Нова година се разбра, че за спекулата този министър не отговаря, завежда само възмущението срещу повишаващите се у нас цени на фона на световната евтиния по Коледа. 
"Нека да не създаваме психоза, хляб има достатъчно, няма фактори за лавинообразно поскъпване на цената на хляба и на олиото", повтори категорично Мирослав Найденов. Но той какво ли не обещава... Преди година например обеща да пита "Булгартабак" защо само 10 на сто от тютюна в родните цигари е български. И сега ще стане така - ветеринарят разбира от пиар повече, отколкото от работещи идеи за управление на сектора, който ръководи. Може да му се е струвало, ама се оказа, че управлението на МЗХ не е като приготвяне на шаран пред ведомството по Никулден...
Ако пазарът поддаде, олиото ще поскъпне, разправяше министърът преди заседанието вчера. Какво нещо е пиарът, обръща позиции за часове и те кара да забравиш, че високите борсови цени увеличиха почти двойно износа на родните суровини. За печалба, разбира се. В държава, която е разграден двор...
Украинците забраниха износа до 31 март 2011-а и сега ще чакаме "да пуснат" по-евтинко, че да се облажим с качествено хлебно зърно. В Белгия хранителните стоки се произвеждат само от кооперации, които си имат магазини и не ползват посредници. В Япония следят стриктно 60 производствени вериги, казват експертите. У нас само две - пшеница-брашно-хляб и слънчоглед-семе-олио. И не ги контролират, а ги "наблюдават" само. А в Индия цената на солта сваляла правителствата, казват.
Какво би свалило у нас кабинет, който няма идеи, а силата му е в стихийното "управление"? Дори на пиара. Правителство, което иска само някой да бъде наказан, ама и от това, види се, не отбира.
Кажете, ако знаете как?

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ