19 Юли 2025събота02:52 ч.

Дискусионен форум

В политиката, както и в живота, мисълта трябва да предхожда действието!

/ брой: 109

visibility 202

Проф. д-р Ваня Добрева

В задълбоченото си проучване върху профила на новите поколения проф. Денков акцентира върху техните социални и психологически особености. Подчертава, че когато говорим за родените след 90-те години на ХХ век, е необходимо да обвържем индивидуалния им профил с редица фактори, но преди всичко с ускорения темп на  технологичното развитие. За първи път у нас така сериозно е проследена - и като ориентация, и като социална детерминанта, и като всекидневие, типологията на младите хора. Напълно подкрепям предложението на проф. Денков специалността „Психология“ да стане регулирана професия и нейното развитие да се обвърже със здравните политики. Убедена съм, че що се отнася до БСП, поставените от проф. Денков въпроси за новите поколения трябва да намерят своето естествено място в нейните програмни и политически документи.  
Ще се спра малко по-подробно върху някои от поставените въпроси, защото те се отнасят, според мен, до непосредственото съществуване на БСП.
Първо, за БСП. През последното десетилетие с трансформирането на  БСП в лидерска партия се задълбочи негативната тенденция от годините на прехода към деинтелектуализацията на партията. На възлови позиции, върху принципа на лоялността към председателя, бяха издигани хора без подготовка и експертни качества. От друга страна, БСП се оттегли от сферите на духовността, отказвайки се от приоритетното значение на образованието, науката и културата в политическите си действия. Това доведе до значителна загуба на влияние, но и до още по-задълбочаваща се деинтелектуализация в партията. Федерациите за образование, за висше образование и наука, за култура престанаха да съществуват, а това означава, че се ограничи групата, която е в състояние да ражда идеи.
Добър знак обаче е, че ИБ на БСП прие становище, подготвено от новосформирания Съвет за образование и наука към НС на БСП, за нови политики в областта на образованието. Това дава надежда, че въпросите, които обсъждаме, може би ще получат своето развитие.
Второ. От години наблюдавам стремежа на ръководители в БСП да скъсат с масовия характер на партията и да я подчинят единствено на парламентарното й присъствие. Поредна политическа грешка с катастрофални резултати. Практиката обаче показва, че ниският рейтинг на Народното събрание се дължи и на факта, че мнозинството от народните представители, включително и от БСП, не са експертно подготвени по въпросите, за които им е възложено да отговарят. Те обаче участват в коалиционни споразумения, взимат отговорни решения, без да се интересуват и съобразяват с мнението на партийните членове, експерти в съответната област. Грешките, които допускат, са с дългосрочен ефект, чиито резултат ще рефлектира на парламентарните избори.
  Примерът с гласувания на първо четене законопроект за промяна на Закона за висше образование е показателен. Не може депутати на БСП да подкрепят откровената политическа намеса в дейността на висшите училища - смисъл на този законопроект, при положение че именно БСП последователно е защитавала през десетилетията висшето образование от намесата на политическите фактори в неговото развитие. Беше пренебрегнато мнението на Съвета по образование и наука по този въпрос. Наистина, на второ четене депутатите от БСП-ОЛ коригираха своето поведение и предложиха друг, адекватен на ситуацията законов текст, който обаче не получи подкрепа. Това е пример, който показва как не трябва да се работи, защото и в политиката, както и в живота, мисълта трябва да предхожда действието!
И последно. Обръщам внимание на предложението за задължително изучаване на предмета „религия“, т.е. да се въведе вероучение. Следва да се има предвид, че по Конституция всеки български гражданин има свобода при избор на вероизповедание. Това дава възможност всяка конфесия, стига да е регистрирана, свободно да предложи свое вероучение на вярващите - до момента конфесиите у нас са над 86. Към отделните молитвени храмове - църкви, джамии, синагоги и т.н., функционират духовни училища - специализирани и неделни, към които вярващите насочват децата си. Досега в българското светско училище религия се изучава като свободно избираем предмет, като в него се изучава православието. Статистиката показва, че родителите, самоопределящи се като православни, в своето мнозинство не избират за децата си предмета религия. Предположението, че задължителното въвеждане на вероучение ще утвърди православието като традиционна религия на българския народ, няма да постигне очаквания резултат. Децата на православните българи, както и досега, ще предпочетат светско знание, поднесено под името „добродетели“.
Въпросът с въвеждането на задължително изучаване на вероучение има друга страна. Изучаване на вероучение, т.е. конфесионален предмет религия, означава католиците да изучават католицизъм, протестантите - протестантство (или отделните им разклонения, секти), евреите – юдаизъм, мохамеданите - ислям. И то задължително, в светското българско училище! Дали управляващите си дават ясна сметка какво означава това за обществото и за бъдещите поколения на България! Особено, подчертавам, когато в огромни български територии задължително ще се изучава вероучение по ислям! Приказки за наивници е, че държавата щяла да упражнява някакъв контрол и че щяло да се преподава на български език. Забравя се, че ислям се изучава в Египет, в Саудитска Арабия, в Иран? И то на арабски или на турски език!  А също, че в мохамеданските общности религиозните авторитети имат определящо влияние върху избора на родителите. И, тук, наистина, трябва да очакваме децата на мохамеданите масово да учат ислям.
 Моето категорично становище е, че не трябва да се допуска задължителното изучаване на конфесионалния предмет „религия“. Да, възможно е да се мисли за неконфесионален предмет „История на религиите“, който да запознава учениците с общите понятия и поведенчески модели. Но въвеждането на задължителен предмет „религия“, както се вижда, не е само въпрос на образователна политика. А представлява възлов проблем на националната сигурност, с отчитане на бъдещи тежки за съществуването на България последици.

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ