19 Юли 2025събота02:15 ч.

В мъглата на двойните стандарти...

/ брой: 10

автор:Алберт Аврамов

visibility 1782

Размерът на втория спасителен пакет за Гърция може да бъде увеличен, след като директорът на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард е заявила по време на срещата си с германския канцлер Ангела Меркел, че заемите за Атина трябва да бъдат увеличени с "десетки милиони евро". Според източници от германското правителство Лагард е посочила, че Гърция трябва да получи повече от 130 милиарда евро в рамките на следващия спасителен пакет.
Четейки тази информация, може да въздъхнем с облекчение - най-сетне южните ни съседи ще почувстват истинската стойност на грижовното и солидарно с терзанията на гръцкото общество европейско семейство. А основания за подобно терзание гърците си имат премного. Само ден, след като госпожа Лагард огласи позицията си, гръцката статистическа агенция "Елстат" посочи смразяващи цифри - общият брой на безработните в страната през октомври се е покачил до 903 525 спрямо безработните 857 656 души предходния месец (т.е. ръст на безработицата за месец с близо 46 хиляди). В същото време според правителствен източник Гърция няма да успее да се вмести в 9-процентния бюджетен дефицит за 2011 г., който си постави като цел след неколкократно преразглеждане на бюджетните показатели. Колкото до икономическия растеж, тенденцията бележи понижение, което така или иначе очевидно принуждава международните финансови институции, донякъде подбутвани от интересите на Германия и Франция, да увеличат натиска над Гърция за бързо решение на дълговата криза.
Тук обаче възниква и досадният въпрос: Защо именно Германия и Франция са основните инициатори на подобна атака срещу изпадналия в драстичен колапс свой съюзник.
Отговорът може да потърсим в един детайл, който не се дискутира особено често и открито. А именно, че гръцката финансова система, в лицето на основните банки на страната, всъщност оперират с капитали на мощните германски и френски банки. А те, живи да ги ожалим, затъвали именно заради неразбориите и недисциплинираността в гръцката икономика.
Гърците, както е видно от последните информации, започнали вече дори да гладуват. Може би е така. Но на този фон правителството продължава да има най-малкото нелогични в тази ситуация намерения да купува... оръжия - самолети, кораби, ракети, за десетки милиарди евро, за да се "предпазвала Гърция от нарастващите апетити и амбиции" на съседна Турция. При това оръжията, както се досещате, ще пристигнаг от военнопромишлените комплекси на споменатите две лидиращи в ЕС държави. Не е трудно да се досетим, че парите, отпускани с огромни лихви като помощ за Гърция, неминуемо ще се завърнат в банковите институции на споменатите две страни. От тях ще бъдат купени оръжията...
Останалото е въпрос на елементарно въображение по темата "спасителен пакет". Нищо, че цинизмът в случая става безподобно фрапантен.
 
 

С 14% повече са банкрутите на фирми у нас

автор:Дума

visibility 692

/ брой: 131

Чуждите инвестиции нарастват с 47 на сто

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 131

Сред първите в ЕС сме по поскъпване на имотите

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 131

Испания има полза от мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

Украйна ще мобилизира и мъже над 60 години

автор:Дума

visibility 679

/ брой: 131

Четири държави отказаха да купуват оръжие от САЩ

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 131

Накратко

автор:Дума

visibility 583

/ брой: 131

Касапинът на протест

автор:Александър Симов

visibility 677

/ брой: 131

Трагедията мигранти

автор:Таня Глухчева

visibility 653

/ брой: 131

Силата на корените ни вдъхновява

автор:Ина Михайлова

visibility 759

/ брой: 131

За какво ЕС ще изхарчи 2 трилиона евро... Евентуално

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 131

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ