Уго Чавес се надява да задържи властта
Парламентарните избори ще покажат дали венецуелската опозиция ще съумее да върне политическото равновесие в страната
/ брой: 221
Близо 18 милиона венецуелци бяха призовани да се стекат към избирателните урни, за да обновят парламента си на избори, които ще бъдат по-скоро референдум "за" и "против" крайно левия президент Уго Чавес.
Отличителна черта на вчерашните парламентарни избори беше връщането на опозицията, която бе извън парламента през последните пет години, след като реши да бойкотира вота през 2005., което впоследствие призна като огромна грешка. В момента венецуелското Национално събрание се контролира изцяло от привържениците на Чавес. Залогът за водача на радикалната латиноамериканска левица Чавес е да си осигури контрол от две трети в Националното събрание, за да може да радикализира социалистическия си проект без големи препятствия. А също и последващ успех на предстоящите през 2012 г. президентски, на които се надява да спечели нов шестгодишен мандат.
Твърде разединена доскоро, сега опозицията ще се представи пред избирателите чрез новосъздадения Демократичен съюз. Неговите кандидати ще разчитат на недоволството на част от венецуелците от авторитарния стил на Чавес, от продължаващата втора година рецесия и необузданата инфлация. Макар да притежава петролни запаси, които се нареждат на второ място след саудитските, Венецуела преживява икономическа криза, като брутният й вътрешен продукт е намалял с 3,5 на сто през първата половина на годината. "Хората вече разлюбиха Чавес. Ние се завръщаме", обяви Берта Моралес, ветеран активист от Демократично действие, една от партиите в опозиционния съюз.
Проучванията сочат, че популярността на Чавес варира между 40% и 50%, което е доста по-ниско от предишните години, но вероятно ще е достатъчно, за да може Социалистическата партия да запази мнозинството в парламента. Според повечето социологически агенции социалистите на Чавес ще получат между 50,6% и 54,6% от гласовете, което ще им осигури около 110 места в 165-членния парламент. При такъв сценарий правителството ще продължи да контролира Върховния съд, прокуратурата и избирателната комисия, без да се налага да се консултира с опозицията, уточнява агенцията. Освен това на Чавес са достатъчни и 99 депутати, за да може да ускори налагането на "социализма на 21-и век".
Припомняме, че от 2007 г. Чавес започна да национализира ключовите сектори на икономиката, включително добива на петрол. Избиран вече три пъти с пълно мнозинство, този бивш военен, автор на неуспял държавен преврат през 1992 г., остава много популярен особено сред бедните слоеве, към които са насочени неговите социални програми. За опозицията обаче Чавес върви към пълен контрол над обществото и държавата и налагане на тоталитаризъм.
Междувременно стана известно, че лидерът на кубинската революция Фидел Кастро призова жителите на Венецуела "да осигурят велика победа" на революцията на парламентарните избори, съобщава РИА Новости, която се позовава на статия, публикувана в събота в кубинските медии, със заглавие "Ако бях венецуелец", и в която Кастро отбелязва, че "тези избори са от огромно значение".