Турция започна да извива ръцете на ЕС
/ брой: 144
ЕС и Турция сключиха в Брюксел споразумение за реадмисия на нелегалните имигранти, но то ще влезе в сила само след като ЕС улесни издаването на визи за турски граждани, контрира Анкара. Според европейския комисар по вътрешните работи Сесилия Малстрьом това ще позволи "в общ интерес да контролираме по-добре границите и да затрудним имиграцията".
Става въпрос за важен етап в процеса на премахване на визите за турски граждани от държавите членки на ЕС. Не е обсъждана никаква дата, защото държавите от ЕС трябва официално да дадат мандат на Сесилия Малстрьом да подпише такова споразумение, блокирано все още от Анкара, заради насрещни искания на турската страна за визови облекчения. Кипър, чиито отношения с Турция са обтегнати, прие да се откаже от резервите си, според властите обаче това отказване няма да се случи веднага, а Анкара "ще трябва да приеме някои условия".
Съгласието, преглътнато в четвъртък от европейските държави, е начало на дълъг процес и ще трае много години", заяви преговарящ от европейска страна представител. "План за действие" ще бъде предложен на Анкара, който ще включва определен брой изисквания, като например задължението на турските власти да си сътрудничат с всички държави в ЕС, включително с Кипър, по-добре да пазят границите си с ЕС, да преразгледат визовата си политика с неевропейските страни и да подпишат съгласието за реадмисия, сключено с ЕС.
Турция се превърна в истински център на нелегалната имиграция към Шенгенската зона, именно благодарение на увеличаването на нискотарифните полети до Истанбул от африкански и други държави, подчертава доклад от 2012 г. на агенция Фронтекс, натоварена да координира граничния контрол на външните граници на ЕС. "Нашата съседка Турция не прави досега никакви усилия да спре потока от нелегални имигранти", казват и гръцките власти.