Цените на храните намалели през януари
/ брой: 27
След резкия скок на Индекса на тържищните цени (ИТЦ) през декември (с 8,5 на сто), от началото на годината се наблюдава стабилизиране на цените на хранителните стоки на едро, по данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, съобщава БТА.
С известни колебания в двете посоки индексът се задържа през януари на ниво около 1,470 пункта.
В резултат на трайния спад на цените на храните през пролетта и лятото на 2013 г. стойностите на индекса сега са с близо 6% по-ниски спрямо година по-рано.
Цените на основните хранителни стоки, млечните и месните произведения през януари тази година остават стабилни. Промяната на месечна база при тези стоки е в диапазона плюс - минус 0,5-1,5 на сто, като при захарта има поевтиняване от 4 на сто, а цените на брашното и яйцата са без промяна.
Близки до нивата от предходния месец са и средномесечните цени на ориза, олиото, кашкавала, кравето сирене, пилето и кренвиршите.
Спрямо същия месец на миналата година обаче цените на едро на млечните произведения са по-високи. Най-голям ръст на годишна база има при цената на кравето сирене (12,2 на сто), а поскъпването на кашкавала и маслото е 4 на сто.
Цените на месото и месните произведения през януари 2014 г. се задържат близко до нивата от преди година. При свинското месо има поевтиняване на годишна база от 7 на сто. На годишна база най-много се повишава цената на зрелия фасул - 40,5%.
На годишна база цените на основните хранителни стоки (захар, брашно, олио и яйца) бележат спад, като поевтиняването на яйцата и олиото спрямо същия месец на миналата година е 22-25 на сто. Цените на едро на захарта и брашното през януари тази година са с около 12-18 на сто по-ниски.
По-високи през януари спрямо предходния месец са цените на всички плодове и зеленчуци. Поевтиняване на месечна база има само при портокалите - 11,4 на сто. Най-голям ръст на месечна база има при цената на българските оранжерийни домати - 34 на сто, и на доматите от внос - 25,8 на сто. Поскъпването на българските оранжерийни краставици е 23,3 на сто, а на вносните - 14 на сто. Увеличението на цените на месечна база на зелето и морковите е в интервала 7-11 на сто, на картофите, ябълките и мандарините е 4 на сто и на бананите и лимоните 2 на сто.