19 Юни 2024сряда04:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Позиция

Трябва да върнем младите в училище

Подкрепям идеята учител да стане регулирана професия

/ брой: 123

visibility 39

Доц. Петко Кръстев
ПУ "П.Хилендарски", филиал Кърджали

Подкрепям идеята на министър Анелия Клисарова учителската професия да стане регулирана, защитена професия, която да отговаря на по-високи изисквания, на определено ниво на заплащане, с възможности за кариерно израстване - по подобие на професиите на юристите, лекарите, архитектите.
Професията на учителя се формира и утвърждава в обществото, за да удовлетвори социалната потребност от образование, обучение и възпитание на подрастващото поколение на високо равнище. Това очевидно отрежда на тази професия най-висока обществена значимост. За голямо съжаление, в последните десетилетия престижът на тази професия се срина. Затова у младите хора липсва интерес към учителската професия - към нея се насочват по-посредствени възпитаници на средните училища, които намират в педагогическите специалности на вузовете лесен прием. След завършването си малка част от тях стават реално учители. Затова във всички образователни степени имаме застаряване на учителските кадри.
 Разбира се, че една от причините е ниското заплащане при практически целодневна ангажираност. Да не говорим за средата, в която работи днес учителят, за сложностите в общуването с учениците, но и с техните родители. Проблемите на днешното семейство рефлектират върху педагозите в най-силна степен. Деформациите са последица и от нашия "отказ от възпитанието", което бе гонено от училищната дейност години наред от псевдообразователни "експерти", които загърбиха богатия български опит и традициите от Възраждането допреди 20 години. Разхайтеността не е признак на свобода на личността.
За приветстване е и насочването към професионалната подготовка на учителите и смятам, че тя трябва да включва и подготовка за професионално-практическата дейност в училище. Ще припомня, че при анализа на отношенията между професията и учителя е прието да се върви от професията към учителя, а не от учителя към професията, защото при втория подход причината и следствието си разменят местата.
 Открит остава проблемът за ранната ориентация на младите хора към учителската професия - още от гимназиалния етап на образованието. Навремето в Кърджали имаше т.нар. средношколски педагогически факултети към общинския отдел "Народна просвета", окръжния синдикален съвет на СБУ, ОК НА ДКМС и УИ "Л. Каравелов". Трябва ли такива подходящи форми да бъдат забравени като "остарели", с "идеологически" мотиви?                  
 Смятам, че е необходимо колкото се може по-скоро да бъдат приети новият Закон за училищното образование и Стратегията за израстване на педагогическите кадри. Най-малкото законът да се подложи за обсъждане поне в началото на новата учебна година заедно със стратегията. Трябва да върнем младите в училище, иначе нищо добро не ни чака.

Канят се да забранят най-старите коли у нас

автор:Дума

visibility 496

/ брой: 113

Енергийният министър обещава под 1,5% поскъпване на тока

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 113

Реконструират Бетонния мост в Пловдив за 6 месеца

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

Експерт: Докладът ще каже, че не сме готови за еврото

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 113

НАТО иска още ядрени оръжия в готовност

автор:Дума

visibility 512

/ брой: 113

Визита на Путин в Ханой скара САЩ и Виетнам

автор:Дума

visibility 556

/ брой: 113

Нетаняху разпусна военновременния кабинет

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 113

ООН: Светът се проваля в битката с бедността

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 113

Екощуротии

автор:Мая Йовановска

visibility 493

/ брой: 113

Пламъкът, който продължава да гори

автор:Евгений Белий

visibility 548

/ брой: 113

Нови "ценности"

автор:Таня Глухчева

visibility 495

/ брой: 113

Социално инженерство

/ брой: 113

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ