02 Май 2026събота15:41 ч.

Борислав Гуцанов: Имаме решение да не подкрепяме правителство на ГЕРБ и ДПС

Ако искаме България да излезе от сегашната си ситуация, е нужно голямо ляво обединение

автор:Дума

visibility 6349

„Има решение на Конгреса на БСП да не подкрепяме правителство на ГЕРБ и ДПС. Няма как това да бъде нарушено.“ Това заяви организационният секретар на Изпълнителното бюро на БСП Борислав Гуцанов в предаването „Денят започва“ на БНТ.

По думите му трябва да се търси път към експертен кабинет и правителство на националното съгласие, но не това предлагат ГЕРБ.

„Правителство, в който министър-председателят и основните министри ще бъдат от ГЕРБ, не е експертен кабинет. В него трябва да има безспорни личности“, подчерта Гуцанов.

Според него не може да се вменява отговорност на БСП, като пета политическа сила, отговорността за съставяне на правителство.

Борислав Гуцанов посочи, че Националният съвет на БСП е взел решение за влизане в пълен цикъл отчети и избори, което означава, че започва процедурата за издигане на нови кандидати за председатели на областни, общински, районни, градски съвети, респективно и за председател на БСП.

„Ако се припознае тази политика, която аз искам да се води в БСП – на диалог вътре в партията и на диалог извън нея, с всички леви партии и формации, за да има силно и консолидирано ляво обединение – и ако получа номинации,  ще се кандидатирам за председател“, отговори той на журналистически въпрос по темата.

„Имаше много социалисти, които бяха обидени, един път, и второ, не намерихме път към всяка една от левите партии. Мисля, че това трябва да бъде направено в момента. И да се затворят фронтовете, дори към някои институции, като президентската. Обединението е нужно, защото на България ѝ е необходима силна лява партия“, посочи Гуцанов.

Според него е нужно голямо ляво обединение, за да излезе България от ситуацията, в която се намира.

„Не е нормално за 3 години да има 6 парламентарни избора. Няма как тази държава да върви по този път. Не е нормално Европа и светът да се тресат от кризи и ние да не го осъзнаваме, по кой път тръгваме и как да направим така, че хората да живеят по-нормално и по-достойно. Ключово за нас е опазването на мира“, каза Борислав Гуцанов.

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 9410

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 9914

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 9606

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ И ПАЛЕСТИНА

автор:Дума

visibility 3571

/ брой: 80

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 10497

/ брой: 79

"Стига!" е нашата граница

автор:Дума

visibility 3442

/ брой: 80

140 години от първия 1 май

автор:Велислава Дърева

visibility 4280

/ брой: 80

dВЕРСИЯ - да се намесиш в проблема

автор:Дума

visibility 3854

/ брой: 80

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ